Kaliteyi Bozmadan .Gif Uzantılı Resimlerin Boyutunu Küçültme (Sıkıştırma)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kaliteyi bozmadan .gif uzantılı resimlerin boyutunu nasıl küçültebiliriz yani nasıl sıkıştırabiliriz onu anlatacağız.

Gif uzantılı resimlerin boyutları normal resimlere göre daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise gif resimlerinin hareketli olmasıdır. Yani normal bir resim tek bir kareden oluşurken gif resimleri ise art arda 10-15 resimden oluşabiliyor. Haliyle bu yüzden .gif uzantılı hareketli resimlerin boyutları daha fazla olmaktadır. Bu da bilgisayarımızda veya telefonlarımızda çok yer kaplamaktadır. İşte bu yüzden gif uzantılı resimlerin boyutlarını kalite düşmeden değiştirmemiz bizim işimize yarayacaktır.

Kaliteyi bozmadan giflerin sıkıştırmasını birçok internet sitesi üzerinden yapmaktayız. Normalde programlarda var fakat bunlara hiç gerek yok online olarak gif sıkıştırma sitelerini kullanarak giflerin boyutunu azaltabiliriz. Mesela online gif sıkıştırma siteleri arasından da en iyisi “www.gifcompressor.com” sitesidir. Şimdi sizlere maddeler halinde nasıl gif sıkıştırma yaparız onu anlatalım.

1-) Öncelikle gif sıkıştırma sitesine giriş yapıyoruz. Site adresi yukarıda da paylaştığımız gibi “www.gifcompressor.com” ‘dur. Siteye buraya tıklayarak girebilirsiniz.

2-) Siteye girdikten sonra sitenin hemen ortasında yer alan “Yükleme” butonuna basarak bilgisayarınızdan hangi gifin boyutunu küçültmek isterseniz onu seçiyorsunuz.

3-) Ardından bu siteye gifiniz yüklenecek ve sıkıştırma işlemi başlayacaktır. Biraz zaman bekledikten sonra aşağıdaki gibi indir butonuna basarak sıkıştırılmış olan gifinizi bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu sıkıştırma işleminde gif uzantılı resmin kalitesi tamamen aynı kalmaktadır yani değişmiyor.

4-) Biz mesela örnek bir bayrak gif resmini boyut küçültme işlemine soktuk. Normalde gifin boyutu 1.25 mb iken sıkıştırma yaptıktan sonra boyutu 500 kb yani 0.5 mb’a dönüştü. Haliyle buradan da yarı yarıya bir kar sağlamış olduk. Bu sayede gif uzantılı resimlerinizin boyutlarını küçülterek hafızanızda yer açmış olursunuz.

Bu yazıda sizlere gif sıkıştırma nasıl yapılır onu anlattık. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Görüntüyü bozuyor bu site yanlışın var kardeşim

    1. Boyutu düşürüyor fakat kalite hemen hemen aynı kalıyor. Ama illaki eskisine nazaran biraz kötü olabilir. Ben denediğimde hemen hemen kalite aynıydı. Belki boyutla alakalı olabilir. Mesela 30 mb’ı sıkıştırırsak kalite daha fazla bozulur. Ama 5 mb sıkıştırdığımızda daha az bozulma gerçekleşir. Ayrıca sıkıştırma işlemini rarlı dosya gibi düşünebilirsiniz. Sonuçta normal bir dosya atıyorum 500 mb iken rar halinde sıkıştırdığımızda 300-400 e kadar inebiliyor. Ama sonuçta dosya içindekiler aynı kalıyor bu da bence onun gibi bir şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir