Kamp Ateşi Nasıl Yakılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampta ne yapılır dediğimiz ilk aklımıza gelen şey kamp ateşi yakmaktır. Kamp ateşinde yemeğinizi yaparsınız, akşamları sizi ısıtır, en güzel sohbetler o ateşin başında olur.

Ücretli kamp alanlarında genelde ateş yakılmasına izin vermezler ya da kendileri yakarlar. Peki, siz kamp ateşi yakmayı biliyor musunuz? Ya da doğru şekilde mi ateş yakıyorsunuz? Şimdi kamp ateşi nasıl yakılır ve ateş yakma işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir onları başlıklar halinde anlatalım.

Başlıklar

Kamp Ateşi Yakma Süreci ve Detayları

Kamp Ateşi İçin Yakacak Bulmak

Yakacağınız parçaları gideceğiniz kamp alanında doğadan toplarım diyorsanız eğer gittiğiniz bölgenin 1-2 gün içinde yağış almamış olmasına dikkat edin. Islak yakacaklar ile uğraşmak sizi oldukça yoracaktır.

Ateşi ilk yakarken çalı çırpı diye tabir ettiğimiz kolay yanıp tutuşacak maddelere ihtiyacınız vardır. Ateşin devam etmesi için uzun soluklu yanacak odunlara ihtiyaç olacak. Ateşi tutuşturmak için yanınızda kimyasal madde veya ateş başlatıcı yoksa ağaç kabukları size çok yardımcı olur.

Ateş yakarken önemli olan ise kademeli olarak ateşi büyütmektir. Aksi taktir sönmeler veya kısa süreli yanmalar gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ateş Yakılacak Alanın Seçimi

Gittiğiniz alanda daha önce ateş yakılmış veya ateş yakmak için belirli noktalar var ise oraları tercih etmenizde fayda var. Doğaya yeni zararlar verip, doğayı kirletmenin mantığı yok. İsterseniz çadırınızı ateş kuracağınız yeri belirledikten sonra kurabilirsiniz. Bu durum sizin için daha iyi olacaktır. Ateşten çıkan kıvılcımlar ile çadırın zarar görmesini istemeyiz. Bu yüzden çadırınızı ateşe yeteri uzaklıkta kurmanızı tavsiye ederiz.

Her ihtimale karşı siz yine de yakacağınız ateşin etrafını taşlar ile çevirin. Bu durum yaşanacak kazalarda en azından ateşin yayılmasını engelleyebilir. Doğada olduğunuzu sadece sizin değil doğanın da en ufak bir hatadan zarar görebileceğini unutmayın.

Yaşanılabilecek Aksaklıklar

Islak Zemin: Yerden gelen nem ve ıslaklık ateşinizin başlamasını geciktirecek ve sizi uğraştıracaktır. Bunun için zemini yassı bir odunla veya alt bir tabaka yapıp ateşin başlangıcını o parçaların üzerine kurarsanız ateşiniz daha kolay yanacaktır.

Yakacakların Islak Olması: Kampa gittiğinizde topladığınız ıslak yakacakları yakmak için öncelikle kurutmayı unutmayınız. Yanınızda hangi ekipman var ise balta, testere gibi onunla ıslak büyük odunları 5-6 parçaya bölerek iç tarafını ateşe doğru bırakın. O odunlar kurumadan kesinlikle yanmayacaktır.

Rüzgar: Rüzgarlı bir havada kamp yapıyorsanız eğer ateşinizi  yakacağınız yeri iyi seçmelisiniz. Eğer siz ateşi yaktıktan sonra rüzgar çıktıysa bir şekilde rüzgarın geldiği yönü kapatıp rüzgar kesmelisiniz.

Duman Sorunu: Kullanacağınız yakacağın ıslaklığına veya odunların türüne göre duman atması gayet normal ve çok karşılaşılan bir durumdur. Kalın, 45-50 cmlik bir odunu ateşin ortasına koyun. Daha sonra daha ufak parçaları ortadaki oduna çadır şeklinde olacak biçimde dayayın. Böylece tüten duman sizin seviyenizden yukarıda tütecek ve sizin için bir sorun teşkil etmeyecek.

SON BİR HATIRLATMA: Ateşinizi gece yatmadan önce söndürmeyi unutmayınız!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir