Kan Grubuna Göre Diyet Uygulamaları

Kan grubuna göre beslenme şekilleri günümüzde oldukça revaçtadır. Bununla birlikte ortaya çıkan DVD’ler, kitaplar ve önerilerdeki çelişkilerle kafa karışıklığına sebep oluyor. Peki nasıl beslenmeliyiz? Kan grubuna göre diyet uygulamaları nasıl olmalı? Hangi hataları yapıyoruz ? Doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Geçmişten günümüze yapılan araştırmalarda kan gruplarının beslenme üzerinde etkisinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda kilo alıp verme üzerinde de etkisi vardır. Her kan grubunun birbirinden farklı beslenme şekilleriyle daha sağlıklı yaşamak mümkün.

Örneğin bütün kan gruplarının “doymuş yağ” dan ortak olarak uzak durması gerekiyor. Sebzeleri, meyveleri ve et ürünlerini buharda pişirmek , doğal olmasına özen göstermek de ortak beslenme uygulamaları arasında. Aynı zamanda “zeytinyağı” kullanılabilecek en doğru tercih. Kan gruplarına göre diyet uygulamaları ise şu şekilde ;

0 (Sıfır) grupları: Yüksek proteinli beslenme esas alınmalıdır. Et ürünlerinin sindirimi kolay olduğundan , mide asitini dengelemek adına et ürünlerinin yanında mutlaka sebze tüketilmelidir. Aynı zamanda deniz ürünlerinin yanında da bol sebze tüketilmelidir. Kahvaltı öğünlerinde süt ürünlerinin sık tercih edilmemesi gerekiyor.

Kabak çekirdeği ve ceviz özellikle kahvaltı için önemli kuruyemişler. Maydanoz, sarımsak tüm öğünlerde kullanılmalı. Meyvelerde ise genellikle kuru meyveler tercih edilmelidir. “Avcı” grubu için meyveler ekmek ve hamurlu yiyeceklere alternatif olabilir. Diyet uygulamalarında nane, ıhlamur çayları oldukça etkilidir.

A grupları: Kırmızı et ve diğer et ürünleri bu grup için tercih edilmemesi gereken besinlerdir. Ancak bunun pek de mümkün olmadığı söylenebilir. Buna alternatif olarak sınırlı oranda balık tüketilebilir. Sebze bu grup için en önemli besindir. Kahvaltı öğünlerinde kabak çekirdeği ve yer fıstığı tercih edilmelidir.

Sarımsak, maydanoz, hafif zeytinyağı ve soya peyniriyle hazırlanmış atıştırmalık öğün aralarında doyurucu ve sağlıklı bir tercihtir. “Çiftçi” grupları için tamamen vejetaryen beslenme daha uygundur. Diyet uygulamalarında zencefil çayı ile ödem atabilirler.

B grupları: B grupları tam olarak A ve 0 grupları arasında denge oluşturur. B grupları süt ürünlerini rahatlıkla hazmeden tek gruptur. Diyetlerinde kesinlikle tercih edilmesi gereken başlıca süt ürünleri; süt, yoğurt, kefir ve süzme peynir. Sebzelerle de barışık olan “göçebeler” frenk maydanozu, zeytinyağı ve havuçla kendilerine sindirimi kolay atıştırmalık tercih edebilir.

Kuruyemişler bu gruptaki insanlar için yararlı değildir. Yulaf ezmesi ve yoğurt kahvaltı için tercih edilebilir. Ayrıca kan gruplarına göre diyet uygulamalarında “göçebeler” için yeşil çay vücudun ödem atmasında oldukça etkili çaydır.

AB grupları: Çok hassas sindirim sistemleri olması nedeniyle yediklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Et ve et ürünlerini ancak sebzeyle yiyebilirler. Deniz ürünlerini daha çok tercih etmelidirler. “Modernler” için kilo vermek kolaydır. Hamur işlerinden ve buğdaydan uzak durmaları gerekiyor. Meyve salataları doyuruculuk açısından tercih edilebilir. Ot çayı tercih edilmesi gereken çaylardandır. Ananas dilimleri atıştırmalık olarak uygundur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir