Kan Zehirlenmesi Nedir? Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan Zehirlenmesi Nedir?

Tıp dilinde sepsis olarak bilinen kan zehirlenmesi enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Dünya genelinde çok sık rastlanan bu rahatsızlık sonucu doku ve organlar ciddi hasar görür. Erken teşhis edilmeyen ve tedavi edilmeyen kan zehirlenmesi organ kaybına ve ölümlere neden olur. Bu yüzden kan zehirlenmesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olup belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hastanın en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Kan Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Kan zehirlenmesi; akciğer enfeksiyonu, deride oluşan yaralanmalar, yaranın apse kapması, boğaz enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu, bağırsak iltihabı, diş apnesi, ağır ameliyatlar ve kemoterapi tedavisi sonucu ortaya çıkar.

Kan Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kan zehirlenmesi yaşayan hastaların midesi bulanır ve kusar. Hasta üşür ve ateşi yükselir. Vücudunun değişik bölgelerinde yaralar meydana gelir. Hastanın başı döner kendini sersem hisseder. Hastanın damarları tıkanır ve kan basıncı düşer. Hastanın kalp ritim düzeni bozulur. Soluk alıp verirken zorlanan hasta kimi zaman şoka girebilir.

Kan Zehirlenmesinin Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan zehirlenmesinin teşhisini doktorlar hastadan kan örneği alarak yapar. Doktorların uygun görmesi halinde hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisi ile vücuda giren bakteriler yok edilir. Vücuttaki toksinler antioksin yardımı ile atılmaya çalışılır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir