Karbonhidratların Canlılar İçin Önemi Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere karbonhidratların canlı varlıklar için önemleri nelerdir maddeler halinde paylaşacağız.

Karbonhidratlar tüm canlı varlıklar için en önemli besin kaynaklarıdır. Canlı varlıkların hücreleri için ana enerji kaynağıdır diyebiliriz. İnsan vücudu harcadığı enerjinin büyük bir kısmını karbonhidratlardan karşılar. Peki bu karbonhidratların canlılar için önemi nelerdir şimdi madde madde aşağıya yazalım.

Karbonhidratların Canlılar İçin Önemi

  • Karbonhidratları parçalamak için gerekli oksijen (O2) miktarı, lipit ve proteinlere göre daha az olduğundan dolayı enerji kaynağı açısından ilk sırada kullanılmaktadır.
  • Atmosferdeki karbondioksit (CO2) gazı fotosentez ve kemosentez olayları akabinde karbonhidratların yapısına katılmaktadır. Bu karbonhidratlı bileşiklerle beslenen hayvanlar ise böylelikle karbonu kendi yapılarına almış olurlar.
  • En önemli karbonhidratlardan olan glikoz, sinir hücrelerinin normal koşullar altında enerji elde etmek için kullanabildiği öncelikli bir organik bileşiktir.
  • Bazı karbonhidrat türleri, DNA, RNA, ATP ve hücre zarı gibi önemli birçok molekül ve bileşiklerin yapısına katılmaktadır.
  • Yine aynı şekilde önemli karbonhidratların başında gelen selüloz, kâğıt, sentetik ipek, plastik ve fotoğraf filmlerinin yapımında kullanılır.
  • İnsanlar tarafından sindirilemeyen selüloz maddesi, sindirim kanalı yüzeyinden mukus salgılanmasına yardım sağlayarak besinlerin bu kanal içinde kolay bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur.
  • Vücudumuza beslenme aracılığıyla gereğinden fazla miktarda alınan karbonhidratlar, yağa dönüştürülerek vücutta depo edilmektedir. Bu ve diğer nedenlerden ötürü karbonhidratların fazla tüketilmesi şişmanlık ve obezitenin yanı sıra şeker hastalığına da yol açabilmektedir.
  • Kanserli hücreler sağlıklı hücrelere göre daha fazla şeker kullanır.

İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz. Eklemek istedikleriniz olursa yorum alanından bizlere yazabilirsiniz.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir