Karnıbahar mı Karnabahar mı Doğru Yazılışı Nedir? (TDK’ya Göre)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere karnıbahar mı yoksa karnabahar mı hangisinin yazılışı doğrudur TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Yine en çok karıştırılan kelimelerden birisi karnıbahar ve karnabahar ikilisidir. Aslında kelimeyi okuduğumuzda veya söylediğimizde ağzımızdan karnıbahar olarak çıkıyor. Fakat bakalım TDK’nın resmi sitesine göre doğrusu neymiş gelin şimdi hep birlikte bunu öğrenelim.

Karnıbahar mı Karnabahar mı Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Karnabahar
  • Yanlış yazılışı ==> ×Karnıbahar

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre dilimize Rumca ve Farsçadan geçen ve “Turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı karnabahar kelimesidir. Karnıbahar ise hatalı yazılıştır. Aslında bu kelimeyi çok karıştırırız fakat dediğimiz gibi yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu ortasında a harfi olan karnabahardır. Ortasında ı harfi olan karnıbahar ise yanlış yazılıştır. Özellikle sınavlarda karşımıza çıkabilir, bu bakımdan çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Kelimenin doğru yazılışını iyice kafamıza kazımalıyız.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesi olan sozluk.gov.tr sitesinde de kelimenin doğrusu karnabahar olarak yazılıyor. Sizler de siteye girerek karnabahar olarak aratıp bakabilirsiniz. Karnıbahar şeklinde aratma yaptığınızda bir sonuç çıkmamaktadır. Yani karnıbahar diye bir kelime Türkçe sözlükte yer almamaktadır. Buradan bunu çıkartabiliyoruz.

Diğer yazım kuralları ile ilgili doğru-hatalı yazılan kelimelere sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir