Kaylule ve İkindi Uykusu Nedir?

Öğlen 1-2 saat yatılan uykuya kaylule uykusu denir.Genellikle güneş tam tepedeyken öğlen namazı vakitlerindeki uykuya denilmektedir.Özellikle yazın sıcağından, hayatın durduğu bir anda dinlenmek, biraz istirahat edip gece teheccüd için zemin hazırlamak için iyi bir fırsattır.

İkindi namazı ile akşam namazı arasındaki vakitte uyulan uykuya ise ikindi uykusu denilmektedir.İkindi uykusu sağlık açısından zararlıdır.Fakat kaylule yani öğlen uykusunun diğer bir adı ise “güzellik uykusu” ‘dur.Çünkü kaylule uykusunun insan ömrünü uzattığı ve vücuda oldukça fayda sağladığı söylenilmektedir.

Öğlen yapılan kaylulenin gece uykusundan 2 kat daha fazla vücudu dinlendirdiği bilinir.Rasulullah (S.A.V.) Efendimiz, öğlen uykusunu yapmış ve ümmetine tavsiye etmiştir. Lakin “İkindin uyuyup da deli olarak kalkan, deliliğini kendinden(ikindi uykusundan) bilsin.” diye uyarmış olup, alimlere göre ikindi uykusu mekruhtur.

Bilim adamlarına göre ultraviole ışınları ikindiden sonra insan vücuduna zarar verir.Bu yüzden de ikindi vakti uyumak tavsiye edilmez.

Ek olarak söğüt ağacı gölgesinde uyumak çok kandırıcı ve dinlendiricidir.Ceviz ağacı gölgesinde uyuyup rahatsız olan (kısmi felç vs.) insan çoktur diye bilinir.Meşe,çam vs. ağaçlarının gölgesinde uyumak da iyidir. Yalnız, vücudun bir kısmı gölgede bir kısmı güneşte olmasını Rasulullah (S.A.V.) Efendimiz yasaklamıştır.Çünkü vücuda zararlıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir