KDA açılımı nedir? LoL ve CS:GO oyununda KDA ne demektir, Türkçe’si ne anlama geliyor?

Merhabalar bu yazıda sizlere LoL oyununda sıkça kullanılan KDA kısaltmasının açılımı nedir, ne anlama gelmektedir, Türkçe’si nedir onları anlatacağız.

KDA en çok League of Legends oyununda kullanılmaktadır. Aslında diğer bazı oyunlarda da var fakat biz en çok LoL oyunundan bilmekteyiz diyebiliriz. CS GO, Dota 2 gibi oyunlarda da KDA oranı mevcuttur. Şimdi KDA nedir ona detaylı bakalım.

KDA Nedir? Ne Anlama Geliyor? Ne Demektir?

KDA kısaltmasının açılımı ‘Kill, Death, Assist‘ demektir. Yani Kill-Death-Assist ‘in kısaltması baş harflerinden oluşan KDA’dır. Türkçe karşılığı ise “Leş, Ölüm, Asist” demektir.

League of Legends, CS:GO, Dota 2 gibi online ve skor alınabilen oyunlarda öldürme, ölme ve asist yapma gibi sayılar mevcut. İşte bunların hepsine KDA deniliyor. Eğer bu tarz oyunlarda bir kişiyi öldürürseniz skor almış olursunuz yani Kill sayınız 1 olur. Eğer skor almaya yardımcı olursanız asist yapmış olursunuz. O zaman da Assist sayınız 1 olur. Eğer ölürseniz de Death sayınız 1 olmuş olur. Bu şekilde KDA sayısı belirlenir. Ayrıca Kill+Assist sayılarının toplamını Death sayısına bölersek KDA oranını hesaplamış oluruz.

Türkçe karşılıklarını tekrardan yazalım.

  • Kill : Öldürme (Leş)
  • Death : Ölüm
  • Assist : Asist

Bir oyuncunun KDA değerlerinin yüksek olması için Kill ve Assist değerlerinin yüksek, Death değerinin ise düşük olması gerekmektedir. Yani bir oyuncu ne kadar çok asist yapmış veya skor almış olursa o derece KDA oranı yükselir. Şimdi KDA oranı nasıl hesaplanıyor matematiksel olarak onu inceleyelim.

KDA Oranı Nasıl Hesaplanır?

Arkadaşlar KDA oranı Skor ve Asist sayılarının toplamının Ölüm sayısına bölümü ile hesaplanmaktadır. Yani formüle dökecek olursak;

  • KDA oranı = (Kill + Assist) / Death olmaktadır.

Yani yukarıda gördüğünüz gibi (Skor sayısı + Asist) / Ölüm bize KDA oranını verecektir.

Hemen bir örnek yapalım: Diyelim ki bir LoL maçında toplam 12 Kill’iniz var. Asist sayınız da 4 olsun. Buna karşılık 2 kere öldünüz diyelim. Yani KDA’nız 12/2/4 oluyor. Bu durumda KDA oranınız (12+4) / 2 = 8 çıkmaktadır. 8 KDA oranı LoL oyunu için gerçekten güzel bir orandır. Bu şekilde KDA hesaplaması yapabilirsiniz. Bu sayı ne kadar yüksekse o oyuncunun performansı o kadar yüksek kabul edilmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir