Kemik Erimesi Hastalığı ve Tedavisi

İnsanlarda son yıllarda görülen hastalıklardan birisi de tıp dilinde osteoporoz adıyla adlandırılan kemik erimesi hastalığıdır. Bu hastalık vücuttaki kemiklerin kalsiyum kaybetmesi sonucunda belirli özelliklerini kaybederek delikli, kırılgan ve zayıf bir hale gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Dünyanın her yerinde genellikle yaşlılarda meydana gelme olasılığı yüksek olan bu hastalık görülmektedir. Kemiklerin direncini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık günümüzde en çok görülen kemik hastalıklarından birisidir. Kemiklerin kendi özelliğini kaybederek protein ve kalsiyum miktarındaki azalmalar sebebiyle bu hastalıkta kemikler ve omurgalar çok kolay kırılabilme özelliğindedir.

Kemik erimesi hastalığına neden olan birbirinden farklı birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları değiştirilebilir bazıları ise değiştirilemez etkenlerdir. Bu etkenlerden değiştirilemez ve kalıtsal olanları yaş, cinsiyet ve ırk olarak belirlenirken değiştirilebilir etkenler ise kişinin yaşam şekli, beslenme düzeni veya östrojen hormonundaki azalmalar olarak belirlenmektedir. İnsanların bunlara karşı alabileceği önlemler bu hastalığın oluşumunu engellemekte veya ilerlemesini yavaşlatmakta faydalı olmaktadır. Her iki cinste oluşabilmesine karşın bu hastalığa yakalanan hastaların %80 i kadındır. Özellikle hamilelik döneminden sonra kadınlardaki hormon miktarın değişiklik göstermesinden dolayı meydana gelebilmektedir. Kemik erimesi tedavisi olarak bilinen birçok yöntem bulunmaktadır. Çeşitli ilaçlarla yapılan bu tedavini yanı sıra bitkisel olarak da tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde de artık esas çözüm mevcut hale gelmiştir. Truevibe titreşim sistemi sayesinde kemiklere titreşim yapılarak insan beynine sinyaller gönderilmektedir. Bu şekilde vücut direncini artırmakta, kemik yoğunluğunu artırmakta ve zayıf kemikleri bile güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Titreşim antrenmanı yaparak kas sistemi gelişmekte ve düzenli antrenmanla birlikte iskeletin güçlü kalması sağlanmaktadır. Yapılan antrenman ile birlikte çeşitli hormonların ayarlanmasında da rol alan bu tedavi yöntemi sayesinde kemik erimesi hastalığının kolay ve kalıcı bir çözümü hayata geçirilmiş olmaktadır. Bu tedavi yöntemi çoğu bilim adamı ve çeşitli üniversiteler tarafından oldukça araştırılmış ve ortak bir kanıya varılmış bir tedavi yöntemidir. Kemik erimesi tedavisinde kullanılan truevibe titreşim tedavisi son zamanlarda da insanlar tarafından oldukça rağbet görmekte ve tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kendisini oldukça geliştiren tıp sektörü yakın zamanda bu gibi tedavi yöntemleri ile her türlü hastalığa çare bulacak gibi gözükmektedir.

Kemik erimesi hastalığının genelde sessiz bir hastalık olduğu bilinmektedir. İnsanların birçoğu maalesef ki bu hastalığın geç farkına varmakta ve bu da hastalığın tedavisi için olumsuz bir hal almaktadır. Bu hastalığın belirtileri konusunda insanlara bilgi verilmeli ve insanlar bu konuya biraz daha bilinçli yaklaşmalıdır. Bu hastalığa yakalanan hastaların birçoğu sırt ve bel ağrıları ile doktorlara başvurmaktadır. Hatta ilk olarak bunun gibi belirtilerde olmamakta ve ilk kırıklardan sonra insanlar acı hissederek bu hastalığın farkına varmaktadır.

NOT = Bu makale bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Eğer kemik erimesi vb. hastalığınız varsa lütfen doktorunuza danışınız. Allah acil şifalar versin. Amin.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir