Kendiliğinden Facebook Onay Kodu SMS’i Geliyor Ne Yapmam Lazım?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere cep telefonlarına kendiliğinden gelen facebook onay kodu sms’i hakkında bilgi vereceğiz.

Cep telefonlarınıza facebook’tan durduk yere onay kodu mesaji gelebilir. Bu durumda hesabım mı çalınıyor acaba diye endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü eğer size onay kodu geliyorsa demek ki hesabınız cep telefonu koruması altındadır. Size gelen cep telefonu mesajını başkası görmediği taktirde bu kodu aktif edemez haliyle sizin hesabınızı çalamazlar diye düşünüyoruz.

Dediğimiz gibi arkadaşlar durduk yere telefonlarınıza facebook’tan onay kodu SMS’i gelebilir. Bunun için korkmaya gerek yoktur. Mesaj yukarıdaki resimdeki gibidir. Mesaj yukarıdaki şekilde geliyor. Yani mesajda “588 155 senin Android için Facebook onay kodun.” şeklinde yazmaktadır. Peki bu mesaj neden geliyor şimdi sebeplerini açıklayalım ve ne yapmamız gerektiğini paylaşalım.

Neden Durduk Yere Facebook Onay Kodu SMS’i Gelir?

Arkadaşlar eğer cep telefonunuza durduk yere face onay kodu mesajı geliyorsa bu durumun 2 sebebi olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1-) Sizin haberiniz olmadan size facebook onay kodu mesajı geliyorsa demekki birisi sizin facebook hesabınıza giriş yapmaya çalışmış ve şifremi unuttum seçeneğini tıklayarak telefona onay kodu gelmesini sağlamıştır. Yani birisi sizin cep telefonunuzu biliyorsa veya facebook mail adresini, kullanıcı adını biliyorsa face hesabınıza giriş yapmaya çalışmış olabilir. Bu durumda şifremi unuttum demiş olabilir. Haliyle kod da sizin cep telefonunuza gelecektir. Fakat dediğimiz gibi korkmayın size gelen kodu görmeden sizin hesabınıza asla giriş yapamaz. Anca 6 haneli kodu sallamasyon tutturursa hesabınızı çalabilir. Bunun olma ihtimali de $\frac{1}{9^6}$ ‘dır diyebiliriz. O yüzden hesap çalınır diye endişe etmenize gerek yoktur.

2-) İkinci bir sebep ise birisi facebook’a yeni kayıt olurken sizin telefon numaranızı vermesinden kaynaklanmaktadır. Yani herhangi bir kişi face’ye kayıt olurken sizin numaranızı yazmış olabilir. Haliyle onay kodu da bu şekilde gelmiş olabilir. Bu durumdan da korkmaya gerek yoktur.

Yapılması Gerekenler

Eğer telefonunuza faceden onay kodu SMS’i gelirse dediğimiz gibi endişe etmenize gerek yoktur. Hesabınız tamamen güvenlidir. Çünkü telefon onayı mevcuttur. Haliyle hesabınızı çalacak olan kişi size gelen onay kodunu bilmezse hesabınızı ele geçiremez diye düşünüyoruz. Haliyle hesabınızın şifresini veya telefon bilgilerini vs. değiştirmenize gerek yoktur. Fakat yinede içinizi rahat etmek istiyorsanız şifrenizi değiştirebilirsiniz. Eğer sürekli böyle mesaj alıyorsanız facebook destek hattına yardım merkezinden mesaj gönderebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Bir bayan şifreyi gönder dedi bende verdim nasıl olacak

  2. Bana yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir