Seo

Kimler Size Link Veriyor

Link Türkça karşılık olarak bağlantı anlamına gelmektedir. Back ise geri anlamındadır. Backlink ise size geri bağlantı anlamını taşır. B sitesinin A sitesine verdiği bağlantı anlamına gelmektedir. Backlink arama motorları ve özellikle de google tarafından dikkate alınan önemli bir kriter olmasından dolayı webmaster, dijital pazarlama dünyasında büyük titizlikle takip edilir. Kontrol altından çıktığı an problemler sitenizin arama motorlarından çıkartılmasına kadar sorun oluşturabilmektedir.

Başlıklar

Backlink Nedir ve Neden Önemlidir?

Backlink’in B sitesinin A sitesine verdiği bağlantı olduğunu belirtmiştir. Basit bir HTML link etiketidir. Bu kadar öneme sahip olmasının sebebi ise google’ın pagerank algoritmasından kaynaklanmaktadır. Pagerank algoritmasına göre A sitesinin B sitesine verdiği link bir oy olarak kabul edilir. Bir sitenin ne kadar çok linki varsa o kadar yararlıdır çünkü insanlar ona link vermektedir. Başlangıçta Google için mantıklı gözükse de bu olayı manüpile etmesinden dolayı çok sıkı önlemler almıştır. A sitesi B sitesine link verdiğinde ona oy vermekle kalmayıp aynı zamanda da referans olmaktadır. Link alan site ve veren site birbirlerinin referansı haline gelirler. Bu açıdan size nereden link verildiği oldukça öneme sahiptir. Düşük kaliteye sahip, kullanıcısına bilgi sunmayan çöplük diye tabir edilen yerlerden aldığınız linkler sizlere kötü referans olacaktır.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Site dışı seo çalışmaları yaptırıyorsanız seo uzmanınız yada firmanız sitenize link ağı oluşturuyordur. Link ağı genellikle ödediğiniz aylık ücret karşılığında oluşturulmaktadır. Link ağının kalitesini ise ne kadar ödeme yaptığınız belirlemektedir. Düşük ücretlere yüksek kaliteli işler bekliyorsanız ve uzun vade de site dışı seo çalışmalarıyla ilk sayfaya gelmek ve kalmayı planlıyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Firmanızın yaptığı işleri kontrol altında tutmayı ihmal etmeyin. Aşağıdaki başlıklarla işleri nasıl kontrol altında tutabileceğinizi bulabilirsiniz.

Backlink Sorgulama Araçları Kullanın

Backlink sorgulama araçları kullanarak firmanızın yaptığı işleri kontrol altında tutabilirsiniz. Ahrefs.com backlinklerini gösteren en gelişmiş yapıya sahip araçların başında gelmektedir. Aylık 100$ civarı bir ücret talep etmektedir. Ücretsiz olarak da bulabileceğiniz backlink sorgulama araçları listesinin tamamına ücretli ve ücretsiz backlink sorgulama araçlarının olduğu makaleden bakabilirsiniz.

Backlinklerinizi Kontrol Altında Tutun

Backlinklerini kontrol altında tutmazsanız her şey yolunda iken birden bire arama sonuçlarında ceza alabilirsiniz. Bunun sebebi ise aldığınız kötü referanslardır. Kötü referanslardan dolayı google size ceza verebilir. Gelen kötü bağlantılarını tamamen red etmelisiniz.

Anti Seo Saldırıları

Anti seo saldırıları düşük kaliteye sahip bağlantıların sitenize yönlendirilmesiyle gerçekleşmektedir. Alakasız ve yoğun olarak gönderilen bu bağlantılar aramalardan sizin düşmenizi hedeflemektedir. Rakipleriniz ve sektörde sizi istemeyen kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Anti seo saldırılarından kurtulmak için backlink araçları kullanarak oluşturduğunuz backlink listesini google’ın link red etme aracıyla bildirmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan kısa bir süre sonra olumsuz etkiden kurtulabilirsiniz.

Sonuç

Sizlerin kime link verdiği oldukça önemli konudur. Backlink sorgulama araçlarıyla linklerinizi takip ederek olası bir sorunda google’ın link reddetme aracını kullanmalısınız.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir