Kırılması Zor Şifre Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde sosyal medyayı kullanmayan insan kalmamıştır diye düşünüyoruz. Hal böyle olunca şifre kırma olayları daha bir yaygınlaşmaya başladı. Eğer sizde zor bir şifre oluşturmak istiyorsanız doğru adrestesiniz! Makalemizi okuyup, adımları okuyarak kırılması zor bir şifre elde edebilirsiniz.

Tekerlemeler: Aklınıza hemen upuzun bir tekerleme gelebilir. Fakat yanlış cevap! Sizden çocukluğunuzda çok sevdiğiniz bir tekerlemeyi düşünmenizi istiyoruz. Tekerlemenin baş harfini büyük yazıyoruz. Geriye kalan tekerlemenin cümlelerinide sayıyla kodluyoruz. Örneğin a harfi 5’i temsil etsin. Böylece ortaya kırılamayacak derecede bir şifre çıkıyor.

ÖSYM: ÖSYM şifreleri de kırılamayacak derecede zordur. Çünkü yapısı büyük harf, sayı ve özel karakterden oluşmaktadır. Örneğin “Ali1905*” kelimesi kırılamayacak derecede zordur. Sizde bir şifre alternatifi olarak ÖSYM şifrenizi kullanabilirsiniz.

Klavye Çizgilerini Deneyin! Klavyede sayılar art arda gelmeyecek şekilde kendinize bir yol çizin. O yoldan başlayarak şifrenizi oluşturun. Eminiz ki kimsenin çözemeyeceği veya hatırlayamacağı cinsten bir şifre. Sizde bu yolu kullanarak hackerlara karşı küçük ama etkili önlemler alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir