Klavyede NumLock (Sayı Takımı) Bölümü Çalışmıyor Hatası Çözümü

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyedeki sayı takımı (numpad-numlock) bölümünün çalışmama hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Klavyede sayıların bulunduğu kısım en sağ taraftaki numpad veya numlock kısmıdır. Bu bölüm üzerinden 0’dan 9’a kadar tüm rakamları yapabiliyoruz. Ayrıca çarpma, bölme gibi tuşlar da burada yer almaktadır. Bu bölüm bazı zamanlar çalışmayabiliyor. Fakat çalışmazsa korkmanıza gerek yoktur. Çünkü çözümü mevcut. Üstelik 2 farklı çözüm vardır diyebiliriz. Şimdi çalışmayan numlock kısmı nasıl düzelir maddeler halinde onu anlatalım.

NumLock (NumPad) Bölümü Çalışmıyor Hatası Çözümü 1. Yöntem

1-) Numlock bölümü çalışmıyorsa ve düzeltmek istiyorsak öncelikle başlat menüsüne giriyoruz ve denetim masasını açıyoruz. Ardından “Erişim Kolaylığı” kısmına giriyoruz.

2-) Sonrasında “Erişim Kolaylığı Merkezi” bölümünü açıyoruz.

3-) Ardından açılan sayfadan biraz aşağı iniyoruz ve altta gördüğünüz gibi “Fare kullanımını kolaylaştır” butonuna basıyoruz.

4-) Burada da aşağıda gördüğünüz gibi “Fare Tuşlarını Etkinleştir” seçeneğinin yanında tik işareti mevcut. Oradaki tiki kaldırıyoruz.

5-) Tik işaretini kaldırdıktan sonra “Uygula” ve “Tamam” butonlarına basıyoruz.

6-) Ardından klavyenin sağ tarafını yani sayıların olduğu numpad bölümünü rahatlıkla kullanabiliyoruz. Bu ayardan sonra klavyenin sayı bölümü çalışacaktır. Kendiniz de deneme yapabilirsiniz. Kısacası böylelikle hatayı çözmüş oluruz.

NOT = Bu anlatım windows 7 üzerinden yapılmıştır. Aynı şekilde windows 8 ve windows 10 bilgisayarlarda da bu şekilde girerek hatayı çözebilirsiniz.

NumLock (NumPad) Bölümü Çalışmıyor Hatası Çözümü 2. Yöntem

1-) Eğer laptop kullanıyorsanız Fn+F11 tuşlarına basarak da numlock bölümünü açabilirsiniz. Bazı laptoplarda bu şekilde aktif hale gelebiliyor.

2-) Aynı şekilde bazı laptoplarda ise Fn+Num Lock tuşlarına birlikte basmanız gerekmektedir. Yani her ikisini de deneyin. Eğer olmazsa 1. yöntemi yaparsınız. Birinci yöntem büyük ihtimalle başarılı olacaktır.

Bu şekilde klavyedeki numlock tuşları eğer çalışmıyorsa açabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir