Klavyeden ( : ) 2 Nokta Üst Üste Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden “:” bu şekilde iki nokta üst üste işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Ödevlerde, arkadaşlarımızla konuşurken, kod yazarken vb. bir sürü alanda en çok kullandığımız noktalama işaretlerinden birisi de “:” buradaki gibi iki nokta üst üste işaretidir. İllaki aranızda bilenler mevcuttur fakat bilgisayar kullanmaya yeni başlayan arkadaşlarımız için iki nokta üst üste nasıl yapılır onu öğretmek istedik. Klavyeden 3 farklı şekilde bu işareti yapmak mümkündür. Şimdi sırayla 2 nokta üst üste işareti nasıl yapılır onu yazalım.

Klavyeden İki Nokta Üst Üste İşareti Yapılışları

Yöntem 1:

Öncelikle klavyeden iki nokta üst üste yapmak için “Shift + Nokta” tuşlarına basabilirsiniz. Yani klavyedeki enter tuşunun altında yer alan Shift tuşuna ve onun hemen bir solundaki nokta tuşuna basarsanız “:” buradaki gibi iki nokta üst üste işareti yapmış olursunuz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi öncelikle Shift tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından solunda yer alan nokta işaretine bastığımızda “:” buradaki gibi iki nokta üst üste yapmış oluruz. Bazı klavyelerde bu nokta işareti shift tuşunun hemen 1 solunda yer alır. Bazılarında 2 sol veya üst taraflarında yer alabilir. Siz bakarak bulabilirsiniz.

Yöntem 2:

İkinci yöntem olarak klavyeden “Alt + 58” tuşlarına basarsanız da iki nokta üst üste yapmış olursunuz. Yani öncelikle space tuşunun bir solundaki Alt işaretine basınız. Ardından numpad yani sağ taraftaki sayı bölümünden sırasıyla 5 ve 8 tuşlarına bastığınızda “:” buradaki gibi 2 nokta üst üste yapmış olursunuz.

Klavye üzerinden yapılışının resmini de yukarıya ekledik.

Yöntem 3:

Son ve 3. yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. Yani : bu iki nokta üst üste işaretini ctrl+c yapıp kopyalayabilir ve ctrl+v yaparak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Yani istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İşareti daha kolay kopyalamanız için büyük puntolarla aşağıya ekleyelim.

İki nokta üst üste işareti ==> : : : :

Yazımızın sonuna geldik. Umarız beğenirsiniz. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir