Klavyeden Boş Küme(Ø) ve Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden boş küme ve çap işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Boş küme işareti ile çap işareti aynıdır ve Ø bu şekilde yapılmaktadır.Bu yüzden başlığı bu şekilde yazdık yani sizi yanıltmasın.Peki klavyeden boş küme ve çap işareti nasıl yapılıyor şimdi onu paylaşalım.3 türlü bu işareti yapabilmemiz mümkündür.

1-) Öncelikle klavyeden bu işaret Alt+157 tuşlarıyla yapılmaktadır.Yani öncelikle space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz.Ardından sağ taraftaki numpad sayılarından sırasıyla 1, 5 ve 7 tuşlarına basıyoruz.Ardından “Ø” buradaki gibi boş küme veya çap işaretini yapmış oluyoruz.Dediğimiz gibi bu işaret iki manada da kullanılıyor.

Klavyeden yapılışını da üstteki gibi resimde gösterdik.

2-) İkinci yapım şekli olarak da “Karakter Eşlem” ile yapmaktır.Öncelikle başlat menüsünden arama kısmına charmap.exe yazıyoruz ve açıyoruz.Ardından açtıktan sonra Unicode’a git kısmı var.Oraya “2205” kodunu giriyoruz.Ardından direkt karşımıza çıkacak ve kopyalayarak istediğimiz yerde kullanabiliyoruz.

3-) Son olarak eğer hiç bunlarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız “Ø” buradaki sembolü ctrl+c yapıp kopyalayarak, ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz.İster word belgesine isterseniz de internet üzerindeki herhangi bir yere kopyala yapıştır yaparak Ø bu sembolü istediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.Bu sayede boş küme(Ø) ve çap işareti(Ø) yapabilirsiniz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir