Klavyeden Büyük ve Küçük AE (Æ – æ) İşareti Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden büyük Æ ve küçük æ işaretleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bilgisayar klavyelerinden bir sürü işaret ve sembol yapabiliyoruz. Bunlardan birisi de æ işaretidir. Öncelikle bu æ işareti ne anlama geliyor onu anlatalım ardından klavyeden nasıl yaparız onu paylaşalım.

Æ İşareti Ne Anlama Gelir?

Æ ve æ işaretleri Kuzey Avrupa ülkelerinin dillerinde mevcut olan bir harftir. Norveççe, Danca vb. dillerde vardır. A ile E arasında bir ses vermektedir. Buna ek olarak Arapça’da da bazı A harfleri kendi başına okunmak o yüzden A-E karışımı bir harf ile okunur. Tabii ki Arapça alfabesinde æ harfi böyle şekilde yer almıyor ama okunurken bu şekilde çıkartılmaktadır. Dediğimiz gibi Arapça yazı okurken veya Kur’an-ı Kerim okurken çıkan ses a ve e’nin karışımı çıkmalıdır. Kur’an-ı Kerim okuyanlar bilirler mesela “Allahuekber” şeklinde okuyunca buradaki ilk A harfi direkt A olarak çıkmaz. A ile E’nin karışımı şeklinde okunur. Yani sanki Ællahuekber gibi okunmaktadır. Daha detaylı bilgi için cami imamlarına veya Kur’an hocalarına danışabilirsiniz. Yanlışım varsa yorum kısmından düzeltebilirsiniz.

Kısacası æ harfi a ve e’nin karışımı şeklinde ortaya çıkan ve okunan bir harftir. Ne a harfi ne de e harfidir. İkisinin ortasında bir yerdir. Şimdi bu işaret klavyeden nasıl yapılır onu anlatalım.

Klavyeden Æ-æ İşareti Nasıl Yapılır?

Yöntem 1:

İlk yöntem olarak klavyeden æ işareti yapmak için “AltGr + A” tuşlarına basmanız gerekmektedir. Yani öncelikle space tuşunun sağındaki Alt Gr işaretine basılı tutun. Ardından A harfine basınız. Sonrasında otomatikman æ işaretini yapmış olacaksınız.

Büyük harfli Æ işareti yapmak için de öncelikle CapsLock tuşuna basarak büyük harf kullanımını açmanız gerekmektedir. Ardından “Alt Gr+A” yaparak Æ bu şekilde AE işaretini yapabilirsiniz.

Yöntem 2:

İkinci yöntem olarak ise “Alt + 0230” kombinasyonu yaparak da bu işareti yapabilirsiniz. Yani öncelikle klavyeden space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad bölümündeki sayılar kısmından sırasıyla 0-2-3-0 tuşlarına basıyoruz. Böylelikle æ buradaki gibi ae harfi yapabilirsiniz.

Yöntem 3:

Son yöntemimiz olarak hiç klavye tuşlarına ihtiyaç kalmadan (Æ) veya (æ) buradaki ae sembollerini ctrl+c yapıp kopyalayarak, ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz. Yani kopyala-yapıştır yöntemiyle de bu işareti yapmak mümkündür. Daha rahat kopyala yapmanız için sembolleri büyük puntolarda aşağıya yazalım.

Büyük AE harfi ==> Æ Æ Æ Æ

Küçük ae harfi ==> æ æ æ æ

Bu şekilde klavyeden ae (æ) işareti yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir