Klavyeden Dini Sembol (İslam, Haç, Yahudi) İşaretleri Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden dini sembol işaretleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Klavyeden bir çok sembol yapılabildiği gibi müslümanlık (☪), hristiyanlık (☩) ve yahudilik (✡) gibi dini işaretler de yapılmaktadır. Peki bu işaretleri klavyemizden nasıl yapabiliriz şimdi sırasıyla onları gösterelim.

Başlıklar

Klavyeden İslam-Müslümanlık (☪) Sembolü Nasıl Yapılır?

Dinimiz İslam’ın sembolü hilaldir. Bazı yerlerde ay-yıldız (hilal-yıldız) olarak da geçmektedir. Klavyeden hızlı bir şekilde maalesef direkt bu sembolü yapamıyoruz. Fakat “Karakter Eşlem” programını kullanarak rahatlıkla yapabiliyoruz. Öncelikle başlat menüsünü açın ve karakter eşlem olarak aratma yapın. Ardından o programı açın.

Ardından “Unicode’a git:” bölümüne “263E” kodunu yazın.

Sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi hilal işareti otomatikman ekrana gelmiş olur. Sonrasında “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basarsanız hilal işaretini istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

Bunun yanı sıra hilal ve yıldız sembolü yapmak için de yine unicode bölümüne “262A” kodunu yazmanız gerekmektedir.

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz “☾ – ☪” buradaki gibi İslam işaretlerini ctrl+c yapıp ctrl+v yaparak istediğiniz yere kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

  • Hilal işareti ==> ☾
  • Ay-Yıldız işareti ==> ☪

Klavyeden Hristiyan-Haç (☩) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyeden “☩” buradaki gibi haç yani hristiyanlık işareti yapmak isterseniz de yine karakter eşleme girmeniz gerekiyor. Buradan “2720” kodunu girdiğinizde haç işaretini yapmış olursunuz.

Ayrıca aşağıdan haç işaretlerinden istediğiniz kopyalayıp yapıştır yaparak da yapmış olabilirsiniz.

  • Hristiyanlık haç işaretleri ==> ☩ ✚ ✛ ✜ ✝ ✞ ✟ ✠ ✢

Klavyeden Yahudi (✡) Sembolü Nasıl Yapılır?

Musevilik ve yahudiliğin en önemli işareti “✡” buradaki gibi 6 köşeli Davud’un yıldızı isimli semboldür. Bu sembol normalde klavyeden yapılmamaktadır. Fakat yine karakter eşleme girerek bunu yapabilirsiniz. Karakter eşlem programından unicode bölümüne “2721” kodunu yazarsanız bu işareti yapmış olursunuz. Ardından seç ve kopyala butonlarına basarak işareti istediğiniz belgeye veya dosyaya eklemiş olursunuz.

Ek olarak bu işareti bir diğer yapma yöntemi kopyala-yapıştır yöntemidir. Klavyenizden ctrl+c yapıp ctrl+v yaparak kopyala yapıştır da yapabilirsiniz. İşaret aşağıdaki gibidir.

  • Davud’un yıldızı işareti ==> ✡

NOT = Bunlara ek olarak diğer dinlerin işaretlerini de aynı şekilde karakter eşlem programı üzerinden yapabilirsiniz. Oradan yazı tipini “Ms Gothic” olarak ayarlarsanız bir çok dini simgeler görebilirsiniz. Buradan kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Umarız faydalı olur iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir