Klavyeden Geri ve İleri Alma Kısayol Tuşları Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden geri ve ileri alma tuşlarının neler olduğunu anlatacağız.İyi okumalar dileriz.

Klavyemizde bir sürü kısayol tuşları bulunmaktadır.Bunlardan en önemlisi ise geri ve ileri alma kısayol tuşlarıdır.Çünkü bilgisayarımızda bir çok işlem yaparken yanlış yazdığımız yazılar olabiliyor veya yanlış kodladığımız programlar olabiliyor.İşte bu durumlarda hızlı bir şekilde klavyemizden yaptığımız işlemi geri alabiliyoruz.Veya aynı şekilde ileri almamız gerekiyorsa onu da hızlı bir şekilde klavye kısayol tuşlarıyla yapabiliyoruz.

Peki klavyemizden geri ve ileri alma kısayol tuşları hangileridir şimdi onları anlatalım.

Klavyeden Geri Alma Kısayolu Nasıl Yapılır?

Klavyeden yaptığınız bir işlemi geri almak için ctrl+z tuşlarına basabilirsiniz. Yani öncelikle space tuşunun en solundaki ctrl tuşuna basılı tutuyorsunuz.Ardından z harfine basıyorsunuz.Akabinde yaptığınız eylem geri alınmış oluyor.

Klavyeden İleri Alma Kısayolu Nasıl Yapılır?

Aynı şekilde klavyeden yaptığınız bir şeyi ileri almak istiyorsanız da ctrl+y kombinasyonuna basmanız gerekmektedir.Burada da öncelikle ctrl tuşuna basılı tutuyoruz ardından y tuşuna basıyoruz ve böylelikle mesela yazdığımız yazıyı ileri almış oluyoruz.

Geri alma tuşları ==> CTRL+Z
İleri alma tuşları ==> CTRL+Y

Resim olarak da klavyede gösterilişini paylaştık.Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. Hiç faydalı olmadı, işe yaramadı. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir