Klavyeden Patent İşareti(Yuvarlak İçinde R ve C) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden yuvarlak içinde R ve C sembolleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Yuvarlak içinde R işareti yani “®” işareti patent anlamına gelmektedir.Yuvarlak içerisinde C işareti yani “©” ise “Copyright” yani Türkçe olarak telif hakkı anlamına gelmektedir.Peki bu işaretleri klavyemizden nasıl yaparız şimdi onu anlatalım.

Klavyeden Yuvarlak İçerisinde R (®) Sembolü Yapma:

Klavyeden yuvarlak içerisinde büyük R harfi yani ® sembolünü alt+0174 tuşlarına basarak yapabilirsiniz.Yani klavyenizden alt tuşuna basılı tutup sağdaki rakamlardan 0,1,7 ve 4 rakamlarına sırayla basın.Ardından ® bu işareti yapmış olacaksınız.

Eğer klavyeden yapmak istemiyorum diyorsanız kopyala yapıştır yaparak da bu sembolü istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

NOT = Ek olarak bazı klavyelerde “Alt + 169” ile de ® buradaki gibi yuvarlak içinde r işareti yapılabiliyor.

Klavyeden Yuvarlak İçerisinde C Sembolü Yapma:

Klavyeden yuvarlak içerisinde büyük C harfi yani © sembolünü yapmak için alt+0169 tuşlarına basarak yapabilirsiniz.Yani klavyeden alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 0,1,6 ve 9 rakamlarına basarsanız © bu simgeyi yapmış olursunuz.Aynı şekilde kopyala yapıştır yaparak da bu sembolü istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.

NOT = Bazı klavyelerde ise “Alt + 184” ile © buradaki gibi yuvarlak içerisinde c simgesi yapılabiliyor.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

    1. Sanırım doğrusu buydu 🙂

    2. Aynen hocam o şekilde de yapılıyor. Benim klavyede her ikisi de oluyor yine bu alternatifleri de konuya ekliyorum. Teşekkür ederim desteğiniz için 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir