Klavyeden Şapkalı o Harfi (ô) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden şapkalı o harfi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Klavyeden bir sürü işaret ve sembol yapabildiğimiz gibi bazı harflerin şapkalı versiyonlarını da yapabiliyoruz. Şapkalı harfler kelime kelimenin daha yumuşak okunmasını sağlıyor. Mesela “hala” kelimesi normal bildiğimiz babamızın kız kardeşine verilen isim. Fakat oradaki a harfini şapkalı yaparsak yani “hâlâ” olursa burada anlam değişiyor. İşte bu yüzden şapkalı harflerin kullanımı ve önemi çok büyüktür. Peki klavyemizden şapkalı o harfi yani bu şekilde ô şapkalı o harfi nasıl yapılır şimdi onu anlatalım.

Şapkalı ô Harfi Nasıl Yazılır?

Klavyeden şapkalı o harfi yapmak için öncelikle Shift+3 tuşuna basıyoruz. Ardından o harfine basıyoruz. Böylelikle “ô” buradaki gibi şapkalı o harfi yapmış oluruz. Şimdi resimli şekilde gösterelim.

ÖNEMLİ NOT = Arkadaşlar bazı klavyelerde shift+3 tuşu işe yaramayabilir. Çünkü bazı klavyelerde şapka işareti 3’de bulunmaz. Yani Shift tuşu ile birlikte üstteki rakamlardan şapka işareti hangisinin üzerindeyse ona basıyoruz. Ama çoğu klavyede 3 rakamının üstünde olduğu için Shitf+3 olarak anlattık. Yoksa bazı klavyelerde Shift+6 ile de olabiliyor.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi öncelikle Shift tuşuna basılı tutup 3 tuşuna basıyorsunuz. Ardından o harfine basıyoruz. Sonrasında ô bu biçimde şapkalı o yapmış oluyoruz. Bu işlem tüm şapkalı harfler için çalışmaktadır. Yani öncelikle Shift+3 yapıp sonrasında a,i,e vb. harflere basarsanız yine bunlarında da şapkalı hallerini yapmış olursunuz.

Umarız faydalı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir