Klavyeden SS Ekran Görüntüsü Alma Kısayol Tuşu Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden ekran görüntüsü alma (ss alma) kısayol tuşları hangileridir detaylarını yazacağız.

Bilgisayar kullanırken ve internette gezinirken vb. durumlarda hızlı bir şekilde anlık ekran görüntüsü almak isteyebiliyoruz. Mesela birden karşımıza ilgi çekici bir şey çıkınca bunun ekran görüntüsünü almak isteyebiliriz. Aslında birçok yöntemle ekran görüntüsü alınabiliyor fakat insanlar en hızlı şekilde klavye kısayolu ile ekran görüntüsü nasıl alabiliriz onu merak ediyor. Sizler için en hızlı yöntemleri araştırdık ve klavye üzerinden hiç programa gerek kalmadan en hızlı şekilde ss ekran görüntüsü nasıl alabiliriz onu bulduk. Şimdi ayrıntıları paylaşalım.

Klavyeden Hızlı Şekilde PC Ekran Görüntüsü Alma Kısayol Tuşları Nelerdir?

Klavyeden kısayol tuşlarını kullanarak hızlı şekilde ekran görüntüsü alabiliyoruz. Şimdi maddeler halinde hangi tuşlarla ekran görüntüsü alabiliriz onları yazalım. Bu arada bu konuda anlattığımız yöntemler için programa gerek yok. Yani bilgisayarda hiç program olmadan bu kısayol tuşlarına basarak ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

1-) Win + Shift + S

Bilgisayarınızda hiç program olmadan en hızlı şekilde ekran görüntüsünü “Win + Shift + S” tuşlarına basarak alabilirsiniz. Klavyeden öncelikle aynı anda Win + Shift tuşlarına basıyoruz. Soldaki shift tuşu olacak. Win + Shift’e basılı tuttuktan sonra S harfine basıyoruz. Ardından karşımıza ekran görüntüsü alma ekranı açılacak. Buradan hangi bölgenin ekran görüntüsünü almak isterseniz onu seçip alın. İşte bu şekilde ekran görüntüsü sisteme kopyalanmış oldu. Artık Paint programına girip ctrl+v yaparak aldığınız ekran görüntüsünü buraya yapıştırabilirsiniz. Resmi farklı kaydederek ekran görüntüsünü bilgisayarınızda saklayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Win + Shift + S tuşları ile ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Ekran görüntüsü aldıktan sonra PC’den başlata “Paint” yazıp açın. Boş ekrana ctrl+v yapıp ekran görüntüsünü yapıştırabilir ve kaydedebilirsiniz.

2-) CTRL + Print Screen (Prt Scr Sys Rq)

Diğer bir yöntem ise klavyeden “CTRL + PRT SCR” tuşlarına basarak ekran görüntüsü almaktır. Burada da ilk olarak ctrl tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından alttaki resimde gördüğünüz gibi sağ üstteki Prt Scr yani PrintScreen tuşuna basıyoruz. Sonrasında ekran görüntüsünü almış oluyoruz. Yine Paint programına girerek ctrl+v yaptığınızda ekran görüntüsü painte kaydedilmiş olacak. Sonrasında farklı kaydet yaparak resmi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

3-) Win + Print Screen (Prt Scr Sys Rq)

Klavyeden “Win+PrtScr” tuşlarına basarsanız yine ekran görüntüsünü almış olursunuz. Sonrasında tabii ki yine painte girip ctrl+v yapıp yapıştırmanız gerekiyor.

4-) Alt + Print Screen (Prt Scr Sys Rq)

Hızlı ekran görüntüsü almanın diğer bir yolu ise “Alt + Prt Scr” tuşlarına basmaktır. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra Paint programına girip ctrl+v yapıyoruz. Sonrasında ekran görüntümüz painte gelmiş olacaktır. Ardından resmi kaydedebiliyoruz.

5-) Print Screen (Prt Scr Sys Rq) Tuşu

Son olarak dilerseniz bilgisayarınıza hızlı şekilde “Lightshot” programını yükleyebilirsiniz. İnternetten lighshot yazıp üstteki siteye girerek programı hızlı şekilde bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bu programı yükledikten sonra klavyeden direkt olarak “PrintScreen” tuşuna yani sağ üstteki prt scr tuşuna bastığınızda hiç painte girmeden buradan ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.

Yukarıda gördüğünüz gibi programı kurduktan sonra prt scr tuşuna basarsanız böyle bir alan karşınıza çıkar. Ardından alttaki “Kaydet” tuşuna bastığınızda ekran görüntünüzü doğrudan painte girmeden bilgisayara kaydetmiş olursunuz.

Bu tuşlarla bilgisayarınızda hızlı şekilde ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir