Klavyeden Türkçe Harflerin Şapkalı Yazılışları Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden Türkçe harflerin şapkalı versiyonlarını nasıl yazabiliriz onu göstereceğiz.

Türkçe’de şapkalı harflerin çok önemi vardır.Genellikle bilgisayardan yazı yazarken şapkalı harfleri yapmaya üşendiğimiz için hiç kullanmayız olduğu gibi yazarız. Mesela “hala” kelimesi ve “hâlâ” kelimesinde olduğu gibi. Normalde hala kelimesini şapkalı yaptığımızda anlamı değişiyor. Ama bilgisayardan yazı yazdığımızda a harflerini şapkalı yapmaya üşendiğimiz için “hâlâ” kelimesini direkt olarak “hala” şeklinde yazarız.

Fakat artık buna bir son verebiliriz. Klavyeden çok kolay bir kısayol ile artık şapkalı olan harflerin şapkasını da üzerilerine eklemiş olacaksınız. Bu sayede hem güzel Türkçe’miz bozulmayacak hem de anlam olarak kelimeler daha hızlı ve iyi anlaşılacaktır. Peki harfleri nasıl şapkalı yaparız hemen şimdi anlatıma geçelim.

Klavyeden Şapkalı Harfler Nasıl Yazılır?

Arkadaşlar klavyemizden Türkçe harfleri şapkalı yazmak için öncelikle “Shift + 3” tuşuna basmamız gerekiyor.(Buradaki 3 klavyenin yan kısmında yani numpad’deki değil hemen harflerin üstünde olan sayılardaki 3’tür.) Yani öncelikle shift tuşuna basılı tutarız ardından 3 tuşuna basarız. Sonrasında ise hangi harfi yazacaksak klavyeden ona basıyoruz. Böylelikle o harfi şapkalı yapmış oluruz. Hemen bir örnek yapalım.

Mesela şapkalı a harfi yapalım diyelim. Öncelikle klavyemizden shift + 3 tuşuna basıyoruz. Ardından klavyeden a harfine basıyoruz. Böylelikle buradaki “â” gibi a harfimiz şapkalı olacaktır.Aynı şekilde diğer harflerden â, ê, î, û vb. harfleri de şapkalı yapabilirsiniz.

NOT = Arkadaşlar ayrıca şunu belirtmek gerekir ki çoğu klavyede genellikle 3’te üs işareti yer alır. Bu yüzden de shift+3 tuşuna basıp harfleri şapkalı olarak yaparız diye belirttik. Fakat sizin klavyenizde ^ bu şekildeki üs alma işareti hangi rakamda bulunuyorsa ona basmanız gerekmektedir.Yoksa şapkalı harf yapılmaz.

Bu şekilde klavyemizden harfleri şapkalı olarak kolaylıkla yazabiliyoruz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir