Klavyeden Üst Çizgi ( ¯ ) Üst Tire Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere klavyeden üstten tire yani ¯ bu şekilde üst çizgi nasıl yaparız onu anlatacağız.

Bilgisayarda klavyeden bir sürü özel işaret veya sembol yapılabilmektedir. Zaman zaman bu tarz paylaşımları sizlere aktarıyoruz. Bu yazımızda ise çok sık kullanılmasa da bazı yerlerde kullanıma ihtiyaç duyan üstten çizginin nasıl yapıldığını paylaşacağız. Lafı uzatmadan anlatıma geçelim.

Klavyeden Üst Çizgi ¯ Nasıl Yapılır?

Klavyemizden üst çizgi yapmak için Alt + 0175 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Yani ilk olarak space tuşunun solunda bulunan Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad yani klavyenin sağında bulunan rakamlardan sırasıyla 0, 1, 7 ve 5 tuşlarına basıyoruz. Sonrasında otomatikman ¯ bu şekilde üst tiremizi yapmış oluyoruz.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi üst çizgiyi yapmak için Alt + 0175 tuşlarına basmanız yeterlidir. Sonrasında ¯ buradaki gibi üst tire yapmış olursunuz.

Bunun yanı sıra ¯ bu üst çizgiyi kopyala yapıştır yöntemi ile de istediğiniz yere ekleyebilirsiniz. Yani ilk olarak buradaki “¯” üst tireyi ctrl+c ile kopyalayın. Ardından ctrl+v ile istediğiniz yere yapıştırın. Bu sayede de kolaylıkla klavyeden kodlarla uğraşmadan hızlı şekilde bu işareti yapmış olursunuz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

  1. Hocam size reklam işi için gmail adresinizden yazdım bakar mısınız oraya?

    1. Dönüş yaptım hocam teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir