Klavyeden Uzun Çizgi veya Konuşma Çizgisi (—) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden “—” bu şekilde hızlı bir biçimde uzun çizgi yani konuşma çizgisi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Klavyede üzerinde olmayan bir sürü işaret ve sembolleri yine klavyeden belirli kombinasyonlar kullanarak yapabiliyoruz. Mesela gülücük işareti klavye üzerinde yok ama Alt+1 tuşuyla ☺ bu şekilde gülücük yapabiliyoruz. Bunun gibi bir sürü sembol ve işaret mevcuttur. Bunlardan birisi de — bu şekildeki uzun çizgidir. Bu uzun çizginin diğer bir adı konuşma çizgisi olarak geçmektedir. Özellikle Türkçe derslerinde bu çizgilerden çok kullanılıyor. Haliyle sizin de bu tarzda bir ödeviniz varsa Word belgesi üzerinden bu çizgiyi çizmek isteyebilirsiniz. Bu işaret maalesef klavyemizde yer almıyor ama bazı tuşlara basılarak yapılabiliyor. Klavyede yer alan bunun küçük hali yani “-” bu şekildeki çizgi işaretidir. Peki uzun çizgi yani konuşma çizgisi nasıl yapılır şimdi 2 farklı yöntemle anlatalım.

1-) Alt+0151 tuşları ile;

Öncelikle klavyemizden — bu şekilde uzun konuşma çizgisi yapmak istiyorsak Alt+0151 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Yani öncelikle space tuşunun solunda bulunan Alt tuşuna basılı tutmalıyız, ardından numpad bölümündeki sayılardan sırasıyla 0-1-5-1 tuşlarına basmamız gerekiyor. Sonrasında — burada gördüğünüz gibi konuşma çizgisi yapabilirsiniz.

Üstteki resimde de nasıl yapıldığını klavye üzerinden gösterdik. Bu şekilde konuşma yani uzun çizgi yapabilirsiniz.

NOT = Ayrıca Alt+0150 tuşlarıyla da uzun çizginin bir küçüğü olan bu şekildeki “–” orta uzunlukta bir çizgi yapabilirsiniz.

2-) Kopyala yapıştır (—) yöntemi ile;

İkinci bir yöntem olarak ise kopyala yapıştır yöntemidir. Yani buradaki “” uzun çizgiyi ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz. Konuşma çizgisini daha rahat kopyalayabilmeniz için aşağıya da ekleyelim. Ayrıca uzun çizginin bir küçüğünü de aşağıya ekleyelim. Onu da Alt+0150 tuşlarıyla yapabilirsiniz.

Uzun (Konuşma) Çizgi ==>

Orta Uzunluktaki Çizgi ==> –

Kısa Çizgi (Tire İşareti) ==>

Umarız yararlı olur. İyi dersler ve iyi ödev yapmalar dileriz…

YORUMLAR

 1. Uzun zamandır aklımda olan aramaya üşendiğim bir özelliğin yazısını yazmışsınız. Teşekkürler.
  Orta uzunluktaki çizgi de güzel bir espiri gibi olmuş.
  Veri analiz ve bilgi üreterek yazdığım bloguma beklerim. sayısal oyunlar blog araması ile erişebilirsiniz.
  Ayrıca en kısa zamanda c++, python, gibi yapay zeka kullanma yazılımlarını da öğrenmeme gerekiyor.
  Sitenizden yararlanacağım.
  Teşekkürler.

 2. AKLIMA BİRDEN TAKILDI VE GOOGLE’DAN UZUN ÇİZGİ KOMUTLA NASIL YAPILIR DİYE ARATTIM VE SEO SIRALAMASINDA İLK SİZİN WEBSİTE’NİN WEBADRESİ ÇIKTI VE BENDE GİRİP BAKTIM VE İLK YÖNTEMİ ÖĞRENDİM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BUNU YUKARIDA EMOJİYLEDE BELİRTTİM. BEN ÖNCELERİ İHTİYACIM OLDUĞU ZAMAN GOOGLE’DAN UZUN ÇİZGİ DİYE ARATTIRIYOR VE WEBSİTELERDEN ÇIKAN SONUÇLARDAN BİRİNE GİREREK 2. YÖNTEMDE BELİRTTİĞİNİZ GİBİ CTRL+C TUŞLARINA AYNI ANDA YADA ART ARDA BASARAK KOPYALAYIP, ARDINDANDA CTRL+V TUŞLARINA AYNI ANDA VEYA ART ARDA BASARAK BU İŞARETİ İSTEDİĞİM YERE EKLİYORDUM. HATTA DAHA SONRA KENDİME BU TİP SEMBOLLERİ TEK BİR YERDE TOPLAYIP İNTERNET OLMADANDA KULLANABİLME FİKRİ GELDİ. HER SEFERİNDE ARATIP BİRYERLERDEN ÇEKMEK YERİNE BİR KERE WIKIPEDIA/EMOJIPEDIA GİBİ DAHA BİRÇOK PLATFORMDAN ÇEKEREK VE EN BAŞTA DA MICROSOFT WINDOWS 10 İŞLETİM SİSTEMİ KULLANDIĞIM İÇİN SANAL KLAVYEDEN ÇEKEREK BİR SEMBOLLER ŞABLONU OLUŞTURDUM. BUNU ÖNCE İŞLETİM SİSTEMİNİN ZENGİN METİN BELGESİNDE TOPLADIM. SONRA ÇEŞİTLİ OFİS PROGRAMLARINDA MICROSOFT OFFICE VS. SONRA YİNE MICROSOFT’UN BULUT OFİS UYGULAMALRI DERKEN, GOOGLE BULUT OFİS PROGRAMLARINA AKTARDIM. (KOPYALAYIP YAPIŞTIRARAK) NEYSE SON OLARAK GOOGLE DRIVE DOCUMENT’TA SPREADSHEET’E AKTARDIM. BU ARADA BURADA AYNI ZAMANDA VERİ TABANI KODLAMASI DA YAPMAKTAYIM. SONRA GOOGLE KEEP’E AKTARDIM. ORAYADA BİR ARA KODLAMA YAPIYORDUM. NEYSE ŞUAN EN ÇOK KULLANDIĞIM EMOJİ VE NOKTALAMA İŞARETLERİ GİBİ SEMBOLLERİ ORADAN İSTEDİĞİM ZAMAN KULLANMAKTAYIM. BU ARADA ASIL BURADA BELİRTMEK İSTEDİĞİM ŞEY. YUKARIDA ÖRNEK OLARAK VERDİĞİNİZ EMOJİ KOMUTU (GÜLEN SURAT) ÖRNEĞİNİ DENERKEN BİRÇOK KOMUT BİLİYORUM VE PROGRAMLARDA KULANIYORUM AMA BUNUDA YENİ ÖĞRENDİM. İLİM SONSUZ İŞTE, HERZAMAN DERİM ÖĞRENİLECEK ŞEYİN HATTİ HESABI YOKTUR. NEYSE ALT+1 TUŞUNA AYNI ANDA YADA ART ARDA BASARAK YAPTIM. BÖYLE ELİMİ ALIŞTIRAYIM DİYE ALIŞTIRMA YAPARKEN, 1’E 2 KERE ÜST ÜSTE BASTIM VE YANDA BELİRTTİĞİM ERKEK CİNSİYET EMOJİSİ OLAN EMOJIPEDIA’DAKİ TABİRİYLE MALE SIGN ÇIKTI. (♂) BELKİ SİZDE BİLİYORSUNUZDUR AMA BİLMEYENLER İÇİN BU KEŞFİMİ PAYLAŞMAK İSTEDİM. SAYGILARIMLA…

 3. Teşekkürler. Ödevim için işime yaradı. Word’de ince yapıp rengini siyah olarak değiştirerek kullandım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir