Kolanya mı Kolonya mı Doğrusu Hangisidir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere kolanya, kolanyağ veya kolonya hangi kelime TDK’ya göre doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Günlük hayatta karıştırdığımız kelimelerden birisi de kolanya-kolonya kelimesidir. Genelde okurken ağzımızdan kolonyağ veya kolonyağı olarak çıkıyor. Fakat tabii ki doğru yazılışı bu şekilde değildir. Şimdi TDK’nın resmi web sitesine göre kelimenin doğru hali nedir onu sizlere iletelim.

Kolanya mı Kolonya mı Doğru Yazılımı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Kolonya
  • Hatalı yazılışı ==> ×Kolanya×Kolonyağ×Kolanyağ

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre dilimize İtalyanca’dan geçen ve “İçinde limon, lavanta, tütün vb. bitkilerin yağı bulunan, hafif kokulu alkollü bir madde.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı kolonya kelimesidir. Kolanya veya kolonyağ gibi kelimeler yanlış yazılışlardır. Dediğimiz gibi doğrusu kolonyadır. Yani ilk 2 sesli harfin ikisi de o harfi olacaktır. Şimdi siteye göre kanıt resmini ekleyelim.

Gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr isimli resmi web sitesine göre kelimenin doğrusu kolonyadır. Kolanya, kolonyağ, kolanyağı vb. türevleri yanlış yazılıştır. Kendiniz de siteye girerek doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

Son olarak diğer doğru kelime yazılışlarına sitemizde “Türkçe-Edebiyat” kategorisinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir