Kombiden Ses Gelmemesi İçin Yapılacak Çözümler

Kombinin normal çalışma sesi seviyesi üzerinde çıkardığı sesler bir kombi arızasıdır. Bu sebeple bakım yapılmalı, kombinin ses yapmasına neden olan parçaların yetkili servis tarafından onarılması gerekmektedir. Kombide çalışan hatalı bir parça, diğer parçaları da etkilediğinde daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Bu da ilerleyen zamanlar büyük arıza ve tamiri zor durumlarla sizi karşılaştırabilir. Böyle bir durumlarda kombinizi bile değiştirebilir ve cüzdanınıza gereksiz olarak yüklenmiş olursunuz. Bu sebeple doğal gazlı kombilerinizde hem tasarruf sağlamak hem de arıza sebebiyle bu soğuk kış aylarında üşümemeniz için kombinin çalışma sesinden fazla ses çıkarmasını dikkate almalı ve hızlıca çözüme kavuşturmalısınız.

Kombi neden ses çıkarıyor? Çözümü için ne yapılmalıdır?

Birçok zaman kombinin çıkardığı fazla seslerin sebepleri, kombi fan motorunun arıza yapmasından kaynaklanır. Kombi fan motorunda zamanla aşınmalar ve yıpranmalar ortaya çıkar, daha sonra ise toz ve benzeri etkenlerden kaynaklı titreşimler oluşur. İlk olarak az miktarda sarsıntı yaparak kendini belli eden fan motoru arızası, eğer önemsenmezse ileride çıkardığı sesi arttırarak sizi değişime kadar sürükleyebilir. Fan motoru arızasının dışında kombinin çıkardığı sesin sebebi, devridaim motoru, üç yollu vana, belirli bölgelerde kireçlenme ve tıkanmalar da olabilir. Bu tıkanmalar ve kireçlenmeler sonucunda ortaya çıkacak olan titreşim ve kaynama sesi kombide gürültü çıkarmaya yol açar.

Kombiniz fazla ses çıkarıyorsa, bunu mutlaka dikkate almalısınız. Başlarda az gürültü çıkaran arızalı kombi, ilerleyen zamanlarda rahatsızlık duymanıza sebep olabilir. Eğer kombinizin yetkili servisine sorun büyümeden ulaşırsanız kombinizin değiştirilmesine gerek kalmadan fan motoru tamir edilebilir. Üstelik bu onarım bir yıllık garanti kapsamına girmektedir. Parçanın yenisinin takılması ya da fan motorunun değiştirilmesi, bir yıl garanti altındadır. Aynı zamanda kombi fanı, kombilerde bulunan en hassas parçalardan birisidir. Kombinin çıkardığı ses önemsenmezse fan motoru tamamen bozulabilir ve kombinizi bir daha kullanamaz hale gelebilir. Üstelik bu sorunun tek kaynağı az önce de bahsettiğimiz gibi fan motoru olmayabilir.

Kombinizin neden ses çıkardığına dair birçok ihtimal bulunabilir. Nadir de olsa kapak gıcırtı sesleri ve sıcak su açıldığında oluşan sesler rahatsız edici olabilmektedir. Örneğin, duş alırken veya bulaşık yıkarken sıcak su açıldığında kombiden ses geliyorsa, bunun sebebi aşırı kireçlenmedir. Bu tür hatalarla karşılaşmamak için kombilerin mutlaka yıllık bakımı yapılmalıdır.

Bu yazımızda sizlere kombiden ses gelmemesi için yapılacak çözümleri aktardık.Umarız faydası olur.Teşekkürler iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir