Seo

Kopya İçerikleri Google’a Şikayet Etmek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere Google’a kopya içerik şikayeti nasıl yapabiliriz detaylı bir şekilde anlatacağım.Umarım faydalı olur.

Çoğu zaman özgün makale yazarız ve bu yazılarımızı başkaları kopyala yapıştır olarak kendi sitelerine ekler.Üstüne üstlük bu kopya içerik arama motorlarında kendi sitemizden daha önde çıkar.Gel de sinir olma bu duruma.Ne kadar yazınızı çalan site sahibiyle iletişime geçseniz de o yazıyı kaldırmaz.Haliyle tüm görev sizlere düşüyor.Bunun için hiç üşenmeden yazınızı kopyalayan siteyi Google’a şikayet etmeniz gerekiyor.

Kopya içerikleri Google’a bildirmek için 2 yol mevcuttur.İkisini de uygulayabilirsiniz.Hemen lafı uzatmadan anlatıma geçelim.

1-) İlk yol olarak Google’a kopya içerik şikayetini buradaki sayfadan yapabilirsiniz.

Öncelikle verdiğimiz linkteki sayfayı açıyoruz.Sayfayı açmak için google hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor çünkü google webmaster tools üzerinden şikayet yapılıyor.

Sonrasında açılan sayfada üstteki resimde gördüğünüz gibi “Webspam bildir” butonuna basıyoruz.

Sonrasında ise şikayet edeceğimiz siteyi yazıyoruz.Ardından kopya içerik olan sayfanın linkini ekliyoruz ve ek ayrıntılara da detaylı mesajımızı yazıyoruz.Ardından aşağıdaki “Webspam bildir” butonuna basıyoruz ve google’a kopya içerik olan siteyi şikayet etmiş oluyoruz.

2-) Diğer bir yol ise buradaki sayfaya girerek kopya içerik şikayeti yapmaktır.

Sayfayı açtıktan sonra en altta bulunan “Yasal Bir İstek Gönderme” butonuna tıklıyoruz.Ardından “araç” linki var üstteki resimde gördüğünüz gibi ona tıklıyoruz.

Sonrasında yeni bir sayfa açılacak.Bu sayfadan da hangi alanda şikayet yapmak istiyorsak onu seçerek ilerliyoruz.Eğer blogger tabanlı bir siteyi kopya içerikten dolayı şikayet etmek istiyorsanız en üstteki Blogger/Blogspot seçeneğini seçmeniz gerekiyor.Bunun gibi google’ın tüm hizmetleri için spam veya kopya içerik şikayeti yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar kopya içerik şikayetini bu 2 şekilde yapabiliyoruz.İster 2 yolu da yapın isterseniz de birini seçip öyle yapın.Google’a her gün binlerce hatta on binlerce şikayet yapıldığı için 1-2 gün içerisinde şikayetinizin olumlu sonuçlanmasını beklemeyin.En azından şikayetinizin onaylanması 2-3 hafta sürebilir.O yüzden sabretmekte fayda var.

Bu şikayetlerin sonucunda kopya içerikli site aramalardan tamamen silinebilir.O yüzden yollayacağımız raporu-mesajı güzel ve detaylı yollamamız gerekmektedir.

Şimdilik bu kadar.Umarım faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dilerim…

YORUMLAR

  1. […] google’a şikayet etmemiz gerekmektedir.Bunun için daha önceden kaleme almış olduğumuz kopya içerikleri google’a şikayet etmek adlı yazımızı […]

  2. Çok başarılı buluyorum beni kabul ederseniz sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir