Kot 1 Kot 2 Kot 3 Nedir, Hangi Kattır? Binalarda Kot 1-2-3 Dairesi Neresi?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kot 1 kot 2 kot 3 vb. katlar ne demektir, hangi katlara kot 1 ve kot 2 denilir kısaca onları anlatacağız.

Apartmanlarda temel ile zemin arasındaki yüksekliğe kot adı verilir. Kot 1, kot 2, kot 3 vb. gibi ifadeler ise yüksek katlı binalarda kullanılan bir terimdir. Bu ifadeyi ilk defa duyanlar olabilir çünkü kot 1, kot 2 vb. fazla kullanılmaz. Bu ifadelerin yerine “eksi ” , “eksi 2” vb. kullanılmaktadır. Bundan dolayı kot 1, kot 2 ne demektir, hangi katlara denilir fazla bilinmez. Şimdi sizlere kısaca kot 1 ve kot 2 hangi kattır onu anlatalım.

Apartmanda Kot 1 ve Kot 2 Hangi Kattır?

Apartmanlarda ve binalarda kot 1, zemin katın bir alt katına verilen isimdir. Yani zemin katın bir aşağıdaki katı “kot 1” olarak geçiyor. Aynı şekilde zemin katın 2 alttaki kat ise “kot 2” olarak geçmektedir. Yani kot 1, kot 2’nin bir üst katıdır. Giriş kat (zemin kat) apartmandan içeriye girildiğinde yer alan kattır. İşte bu giriş katın (yani zemin katın) bir altındaki kat ise eksi 1 yani kot 1 oluyor. Kot 1’den bir kat daha aşağı inersek kot 2’ye inmiş oluruz. Kot 2’nin bir alt katı ise kot 3 oluyor. Sıralama bu şekilde gidiyor.

Yukarıdaki bina görselinde gördüğünüz gibi giriş katın bir alt katı kot 1, iki alt katı ise kot 2 olmaktadır. Kot sıralaması bu şekilde ilerlemektedir. Mesela bir apartmanda zemin kattan aşağıya doğru toplam 4 kat var olsun. Bu durumda sıralaması kot 1 – kot 2 – kot 3 – kot 4 şeklinde olacaktır. Yani binanın en altında kot 4 katı olmuş oluyor. Onun bir üstü kot 3, onun bir üstü kot 2 ve onun bir üstü de (yani 0. katın bir altı) kot 1 oluyor. Kot 1 katındaki daireler girişin altındaki daireler olmuş oluyor. Kot 2 katındaki daireler ise girişin 2 altındaki daireler olmuş oluyor. Aynı şekilde eksi 3 yani kot 3’teki daireler de girişten 3 kat aşağıdaki daireler olmaktadır.

Kısaca unutmamak için;

  • Kot 1 = Eksi 1
  • Kot 2 = Eksi 2
  • Kot 3 = Eksi 3

diyebiliriz. Haliyle:

  • Kot 1 dairesi ==> Eksi 1. kattaki dairelerdir. (Girişin (zemin katın) hemen bir kat altındaki daireler)
  • Kot 2 dairesi ==> Eksi 2. kattaki dairelerdir. (Girişin (zemin katın) iki kat altındaki daireler)
  • Kot 3 dairesi ==> Eksi 3. kattaki dairelerdir. (Girişin (zemin katın) üç kat altındaki daireler)

eşit olmaktadır.

Bu isimlendirme bazı kaynaklarda farklı olsa da genelde bu şekildedir. Farklı olmasının sebebi de şöyle. Mesela bazı apartmanlarda giriş kat yarım kat yukarıda yer alıyor ve eksi 1. kat ise yarım pencere gözükecek şekilde görünüyor. İllaki denk gelmiştirsiniz. Yani bir apartmanın giriş katı doğrudan sokak ile sıfır olmayabilir. Bazılarında kot 1 katının yarısı sokağa bakıyor yarısı binanın altında kalıyor. İşte bundan dolayı kot 1 kot 2 bazı sitelerde farklı hesaplanabiliyor. Fakat genel anlamda kot 1 eksi 1. kata verilen isimdir. Kot 2 ise eksi 2. kattır. Şimdi kısaca açıklamalı tekrar yazalım.

  • Zemin Kat ==> Apartmanın giriş katıdır. (Sıfırıncı) 0. kat olarak da geçer.
  • Kot 1 ==> Zemin katın bir alt katıdır. Yani eksi 1 olarak da geçiyor.
  • Kot 2 ==> Zemin katın iki alt katıdır. Eksi 2 olarak da geçmektedir. Kot 1’in bir alt katı kot 2’dir.
  • Kot 3 ==> Zemin katın üç alt katıdır. Eksi 3 olarak da geçmektedir. Kot 2’nin bir alt katı kot 3’tür.

NOT = Bu arada şunu da belirtelim bazı yabancı ülkelerde zemin kat 1. kattan başlıyor. Fakat Türkiye’de zemin kat-giriş kat ve 0. kat aynı anlamlara gelmektedir. Ama dediğimiz gibi bazı dış ülkelerde zemin kat 1. kata eşit olmaktadır. Bizde zemin kat direkt binanın girişindeki kata verilen isimdir. Haliyle bizdeki kot 1 aslında zeminin bir altı olurken yabancı ülkelerdeki kot 1 ise aslında direkt binanın girişindeki daire oluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir