KPSS’de Yanlış Doğruyu Götürüyor mu? KPSS Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürür?

Merhabalar bu yazımızda sizlere KPSS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu veya yanlışlar doğruyu götürmüyor mu onun kısaca cevabını paylaşacağız.

Hangi sınavlarda 3 yanlış veya 4 yanlış 1 doğruyu götürür merak edilen konular arasında geliyor. İşte bu sınavlardan birisi de KPSS’dir. Peki, KPSS’de yanlışlar doğruyu götürür mü, doğru yanlışı götürür mü? KPSS’de kaç yanlış kaç doğruyu götürüyor, 3 mü 4 mü? sorularının cevaplarına kısaca yazımızdan erişebilirsiniz.

KPSS Sınavında Yanlışlar Doğruyu Götürür mü?

KPSS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. ÖSYM’nin hemen hemen tüm sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Aynı şekilde KPSS sınavında da 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Bundan dolayı uzmanlar emin olmadığınız soruları boş bırakmak daha mantıklı olabilir açıklaması yapmaktadır. Dediğimiz gibi KPSS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Yani diyelim ki Genel Yetenek bölümünde 60 soruda 44 doğru 16 yanlış yaptınız diyelim. Bu durumda 16/4=4 soru doğrudan siliniyor ve toplam net 44-4=40 olmuş oluyor. Yani KPSS genel yetenek sınavında 60 sorudan 44 doğru 16 yanlış yapan bir kişi 40 net yapmış oluyor. Ek olarak mesela KPSS’de toplam 120 soru var. 120 soruda 80 doğru 40 yanlış yapan bir kişi 70 net yapmış olur.

Buna ek olarak LGS yani liseye geçiş sınavında ise 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Çünkü 8. sınıfların girdiği sınavda toplam 4 şık bulunuyor. Fakat KPSS ve diğer üniversite aşamasındaki sınavlarda ise 5 şık yer aldığı için 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Bundan dolayı liseye geçiş sınavında 3 yanlış 1 doğruyu götürürken, üniversiteye geçiş sınavlarında ve KPSS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

Kısacası; KPSS’de 3 yanlış 1 doğruyu değil, 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Net hesaplaması yapınca öncelikle kaç yanlışınız varsa 4’e bölün. Ardından sınavda yaptığınız toplam doğru sayısından 4’e böldüğünüz bu sayıyı çıkartın. Örneğin, 120 soruda 90 doğru 30 yanlış yaptınız diyelim. Bu durumda yanlış sayısını dörde bölersek 30/4=7,50 çıkar. Haliyle toplam net sayınız 90-7,50=82,50 çıkmış olur. Bu şekilde KPSS’de yaptığınız neti hesaplayabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir