Kredi Çekmek İçin Kredi Notunun Önemi

Finans sektörü içerisinde yer alan bankaların tüm kişi ve kurumlara sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden yaralanabilmek için özellikle finansal sicillerinin iyi bir durumda olması gerekmektedir. İyi bir sicil kaydı yapılan başvuru işlemlerinin sonuçlarının olumlu olması açısından oldukça önemlidir. Kişilerin ve kurumlarının finansal sicilleri ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alının işlemler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Kısaca kişi ve kurumların tüm finansal çalışmaları, ödeme alışkanlıkları ve mevcut borç durumları gibi kriterler ele alınarak bir hesaplama yapılmakta ve bu hesaplama sonucunda da KKB puanı (Kredi Kayıt Bürosu Puanı) oluşmaktadır.

Günümüzde gündelik yaşam içerisinde de aktif olarak kullanılmaya başlanan ve KKB tarafından yalnızca bankaların kullanımına değil her bir tüketicinin de sorgulamasına olanak sunulan KKB skoru merak edilen en önemli konu başlıklarını oluşturmaktadır. KKB tarafından yalnızca T.C. kimlik numarası aracılığı ile tek bir tıkla sorgulanmasına olanak sunulan KKB puanlarına anında erişilebilmektedir. Bu durum sonucunda da özellikle acil nakit ihtiyacı bulanan kişi ve kurumlar yapacak oldukları işlem ve başvurular öncesinde KKB puanlarını sorgulamaktadır. Yapılan sorgulamalar sonrasında da başvurularının ve kredi taleplerinin olumlu yanıt alıp alamayacağı hususunda bilgi sahibi olmak isteyen tüketiciler ise KKB puanı kaç olmalı sorusuna yanıt bulmak istemektedirler.

Kredi notu puanları tüketicilerin risk profilleri hakkında bir ön fikir vermesi sebebi ile oldukça önemlidir. Bankalara yapılan kredi ve kart başvurularında ilk olarak ön eleme işlemi için KB skorları incelenmektedir. KKB skorları ise 0 ile 1900 arasında yer alan bir puanlamadan oluşturulmakta ve en az riskli ve riskli müşteri olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma içerisinde az riskli ve en az riskli müşteri grubunda yer alan tüketiciler ise kkb skoru kaç olmalı sorusunun yanıtına takılmadan hızlı bir şekilde olumlu yanıt alabilmektedir. Ancak bilinmelidir ki her bankanın farklı çalışma politikası yürütmesi sebebi ile net bir şekilde KKB skorunun seviyesini söylemek ve en ideal kredi notunu ifade etmek mümkün olmamaktadır. En az riskli ya da az riskli müşteri grubunda olmak işlemlerin daha hızlı ve kolay yürütülmesi açısından önem taşıdığını belirtmek gerekir.

Kişilerin ve kurumların finansal çalışmalarını aktif olarak herhangi bir engele ya da olumsuz yanıta takılmadan kolayca yürütebilmesi açısından önem taşıyan KKB skoru hakkında daha detaylı bilgiler ve en çok merak edilen konu başlıkları için bankakredinotum.com adresi içerisindeki makalelerin incelenmesi önerilir. Bu kategori altındaki konu başlıkları ile iyi bir KKB puanına erişmek mümkün olduğu gibi olumsuz yanıtlanan başvuru işlemlerinin nedenlerini ve kredi sicilinin düzeltilmesine ilişkin teknikleri öğrenmek de mümkündür.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/03/05/kkb-puani-ve-skoru-kac-olmali

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir