Küresel İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Olaylar Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere küresel iklim değişikliğinin neden olduğu bazı olayları paylaşacağız.

Küresel iklim değişikliğinin tarım, orman ve bitki örtüsü, tatlı su kaynakları, deniz seviyesi, insan sağlığı ve biyoçeşitlilik üzerinde önemli etkileri vardır. Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu olayların bazıları aşağıdaki gibidir.

Küresel İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Olaylar

  • Kutup bölgeleri ile dağların yüksek kesimlerindeki buzulların erimesi hızlanmıştır. NASA’dan elde edilen uzay görüntülerine göre 2002-2006 yılları arasında Grönland’da eriyen buz miktarının yılda 150-250 km³ civarında olduğu tahmin edilmektedir. Buzulların erimesi, bölgede yaşayan başta kutup ayıları olmak üzere tüm canlıların yaşamını olumsuz etkilemektedir (aşağıdaki resimden bakabilirsiniz).

  • Kutup bölgelerindeki donmuş topraklar, sıcaklığın artması sonucu çözülmeye başlayarak binlerce yıldır bünyesinde bulunan metan gazını atmosfere bırakmaktadır.
  • Küresel iklim değişikliği; akarsu, göl ve yer altı sularına ait rezervlerin azalmasına neden olur. Azalan kaynakların ihtiyaçlar doğrultusunda daha fazla tüketilmesi sonucu çevre sorunları meydana gelir.
  • Buzların erimesine bağlı olarak yetmiş yıl içerisinde deniz seviyesinin ortalama 0,48 metre yükselmesi beklenmektedir. Bu durumdan kıyıların, özellikle de Hollanda gibi ortalama yükseltisi az olan ülkelerin daha fazla etkileneceği tahmin edilmektedir. Deniz seviyesindeki yükselmenin sel ve taşkınlara, sahil bölgelerinde erozyon artışına ve toprak kaybına neden olacağı beklenen diğer olumsuzluklardır.
  • Küresel iklim değişikliği ile oluşan sıcaklık artışı, başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere insan sağlığını tehdit etmektedir. Örneğin 2003 yılında Güney ve Batı Avrupa’da sıcak hava dalgasının etkisiyle çoğunluğu yaşlı olmak üzere 20 000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca artan sıcaklıklar, salgın hastalıkların daha hızlı yayılmasına neden olmaktadır.
  • Küresel iklim değişikliği ile artan sıcaklıklar ve yağış rejiminde oluşan düzensizlikler tarımsal üretimi olumsuz etkiler. Buna bağlı olarak tarım ürünlerinin fiyatı artar. Bu ürünlerin ithalatçısı olan ülkeler mevcut durumdan daha fazla etkilenir ve artan fiyatlar sonucu refah seviyesinde düşüşler yaşanır.
  • Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sel, kasırga, fırtına, orman yangınları gibi afetler daha sık yaşanır. Örneğin 2011 yılında dünya genelinde 820 büyük afet yaşanmışken bu sayı 2013’te 880, 2015’te ise 1060’a yükselmiştir.

  • Küresel iklim değişikliği, özellikle orman alanları üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır (yukarıdaki görselden bakabilirsiniz). Örneğin ağaçlar, zararlı böceklerden korunma adına reçine salgısı salgılama şeklinde bir savunma mekanizmasıyla donatılmıştır. Ancak artan sıcaklıklar nedeniyle ağaçlar, bu savunma mekanizmasını yeterince kullanamamaktadır. Bu nedenle artan zararlı böcek sayısı, orman sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca artan sıcaklıklara bağlı olarak orman yangınlarının sayısı ve etki alanları rekor seviyelere ulaşmıştır.

Küresel iklim değişikliğinin neden olduğu olaylar genel olarak bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese derslerde ve sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir