LoL MSI ve Worlds’te Türk Takımları Olacak mı, Olmayacak mı, Neden Yok?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere League of Legends MSİ ve Worlds (Dünya Kupası) turnuvalarında Türk takımları yok mu, neden yok, Türk takımları bu turnuvalarda yer almayacak mı hakkında bilgiler vereceğiz.

League of Legends’ın en büyük 2 turnuvası kabul edilen Msi ve Worlds sezon ortası ve sezon sonuna doğru yapılmaktadır. Msi ve Worlds turnuvaları gerek ülkemizde gerekse dünya çapında çok sayıda izlenmektedir. Haliyle yerli takımlarımızı burada görmek istiyoruz. Fakat maalesef son yapılan değişikliklerle birlikte yerli takımlarımız bu 2 büyük turnuvaya katılamayacak. Şimdi detayları aktaralım.

LoL MSI ve Worlds Turnuvalarında Türk Takımları Yer Almayacak mı, Neden?

Arkadaşlar geçtiğimiz yıl League of Legends’da bazı liglerin statüleri değişmişti. İşte bu statüsü yani konumu değişen liglerden birisi de bizim Türk ligimiz TCL oldu. Kısaca şöyle anlatalım, alınan karara göre ülkemizin en üst LoL ligi olan TCL’in statüsü bir alt kademeye indirildi. Yani bundan böyle maalesef TCL’den yerli bir takımımız doğrudan, direkt veya dolaylı yoldan MSI ve Worlds turnuvalarına katılamayacak. Kısacası alınan kararla maalesef Türkiye’den bir takım MSI turnuvasına veya Worlds dünya kupası turnuvasına katılım sağlayamayacak. Dediğimiz gibi bunun nedeni ise TCL’nin yani Türk liginin bir seviye statüsünün düşürülmesidir. Bundan dolayı Türkiye’deki LoL takımları MSİ ve Worlds turnuvaları yerine daha düşük turnuva olan Emea Masters turnuvasına katılabilecek.

Hatta bilenleriniz vardır geçtiğimiz haftalarda temsilcimiz IW (İstanbul Wildcats) turnuvayı (Emea Masters 2023) şampiyon olarak tamamlamıştı. IW’yi tekrardan tebrik ediyoruz. Turnuvayı şampiyon tamamladıktan sonra akıllara gelen ilk soru temsilcimiz MSİ veya Worlds slotu aldı mı almadı mı sorusu olmuştu. Maalesef yaptığımız araştırmalara göre Emea Masters turnuvası şampiyonu Msi veya Worlds turnuvalarına katılamıyor. Daha doğrusu şimdilik durum bu şekilde. Ama ilerleyen yıllarda yeni bir değişiklik olur mu veya Emea şampiyonu olan takım doğrudan üst düzey turnuvalara katılma hakkı kazanır mı bilmiyoruz.

Kısacası arkadaşlar Türkiye LoL ligi TCL’nin (Türkiye Şampiyonluk Ligi) statüsü düşürüldüğü için maalesef Msi ve Worlds turnuva slotlarını kaybetti. Yani yerli takımlarımız Msi ve Worlds turnuvalarına katılım slotunu maalesef kaybetti, yani bu üst düzey 2 büyük turnuvaya katılım yapamayacağız. Haliyle içinde bulunduğumuz 2023 Msi ve 2023 Worlds turnuvalarında maalesef Türk takımları olmayacak. Fakat ilerleyen senelerde yeni bir güncelleme gelirse veya ligimizin statüsü yükselirse tekrardan geçmiş yıllarda olduğu gibi Msi veya Worlds’e takım gönderebileceğiz. Şimdiden yerli takımlarımıza tüm turnuvalarda başarılar diliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir