Maçlarda Ofsayt Neden Geç Açıklanıyor? Ofsayt Bayrağı Neden Geç Kalkıyor?

Bu yazımızda sizlere maçlarda ofsayt bayrağı neden geç kalkıyor, ofsayt neden geç söyleniyor onun detaylarını aktaracağız.

Son yıllarda futbol alanında bazı yeni kurallar getirildi. Bunlardan birisi de ofsayt ile ilgili oldu. Önceden bir futbolcu ofsayta yakalandığında yan hakem ofsayt bayrağını hemen kaldırırdı ve oyun dururdu. Yani baş hakem (orta hakem) ofsayt bayrağı kaldırıldığı anda maçı durdurup pozisyonun ofsayt olduğuna karar verirdi ve oyun serbest atış ile rakip tarafından başlardı. Fakat yeni değişikliğe göre artık bu durum kaldırılmış oldu. Üstelik VAR sisteminin gelmesiyle birlikte ofsayt daha da kontrol edilmeye başlandı. Yeni sistemde ise ofsayt olduğunda oyun hemen durmuyor. Yani oyunda bir futbolcu ofsayta yakalansa bile o pozisyonun bitmesi bekleniyor, düdük hemen çalmıyor. Orta hakem oyunu hemen durdurmuyor. Pozisyon bittikten sonra eğer ofsayt varsa oyun rakibe geçmiş oluyor. Ayrıca pozisyon devam ederken eğer ofsayt varsa yan hakem ofsayt bayrağını havada kaldırıp tutabiliyor. Yani kısacası yeni kurala göre ofsayt olsa bile pozisyonun tamamlanması beklenmektedir. Hemen düdük çalınmıyor, pozisyonun bitmesi bekleniyor. Eğer ofsayt varsa o zaman karar veriliyor ve rakip serbest vuruş kullanıyor.

Kısacası: Yeni kurallara göre eğer bir maçta ofsayt varsa maç hemen durmaz, pozisyonun bitmesi beklenir, ardından ofsayt kararı verilir. Pozisyon bittikten sonra yan hakem ofsayt bayrağını kaldırmış tutuyorsa orada ofsayt var demektir. Ayrıca pozisyon devam ederken VAR odasından ofsayt kontrolü de yapılır. Hem yan hakem hem de VAR’dan ofsayt geldiyse orta hakem ofsayt şeklinde karar verir. Aslında VAR’lık pek bir şey yok. Eğer bariz ofsaytsa zaten orta hakem doğrudan yan hakemin kararına uyuyor. Eğer zor bir pozisyonsa pozisyon bittikten sonra 1-2 dakikalık VAR kontrolüne gidilebiliyor. Ek olarak ofsayt olan pozisyon bittikten sonra gol olsa bile eğer ofsayt ise gol iptal olur. Son zamanlarda bu çok yaşanıyor. Mesela bir takım gol atıp seviniyor ama halbuki pozisyonun başında ofsayt olmuş ve gol sevinci sırasında ofsayt bayrağı kaldırılmış oluyor, yani hakem ofsayt kararını vermiş oluyor. Böylelikle gol iptal olmuş oluyor.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir