Mağrip Ülkeleri Hangileridir, İsimleri Ne? Mağrip Ülkeleri Hangi Kıtada Bulunur?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere mağrip ülkeleri hangileridir, isimleri nelerdir onları kısaca anlatacağız.

Mağrip Arapça kökenli bir kelimedir ve anlamı ise “Afrika’nın Mısır dışındaki kuzey ülkeleri.” demektir. Yani Afrika kıtasında bulunun kuzey ülkeleri (Mısır dışında) mağrip ülkeleri olarak isimlendirilmektedir. Mağrip ülkeleri genellikle; Fas, Tunus ve Cezayir olarak bilinir. Mağrip ülkeleri genel kültür yarışmalarında, KPSS genel kültür sorularında, bulmacalarda vb. yerlerde soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden genel kültür açısından mağrip ne demek, mağrip ülkeleri nedir bilmekte fayda vardır. Şimdi kısaca tekrardan anlatalım.

Mağrip Ülkeleri İsimleri Nelerdir? Mağrip Ne Demek?

Mağrip kelime anlamı olarak “Batı” demektir. Mağrip’in TDK’ya göre diğer bir anlamı ise “Afrika’nın Mısır dışındaki kuzey ülkeleri.” demektir. Yani aslında Kuzeybatı Afrika’daki ülkeler Mağrip ülkeleri olarak geçmektedir. Mağrip ülkeleri Fas, Tunus ve Cezayir’dir. Ayrıca bu ülkelere Libya ve Moritanya da eklenince bu 5 ülkenin adı “Geniş Mağrip” olarak geçiyor. Eskiden ise mağrip ülkelerine İber Yarımadası, Malta ve Sicilya da dahil edilmekteydi. Fakat günümüzde mağrip olarak geçen ülkeler “Fas, Tunus ve Cezayir” ‘dir.

Mağrip Ülkeleri İsimleri:

  • Fas
  • Tunus
  • Cezayir
  • Batı Sahra (3’te 2’si Fas’a ait bölge. Batı Sahra tam ülke olarak geçmiyor.)

Geniş Mağrip Ülkeleri:

  • Fas
  • Tunus
  • Cezayir
  • Batı Sahra
  • Libya
  • Moritanya

Mağrip ülkeleri ve geniş mağrip ülkeleri bu şekildedir. Mağrip ülkeleri Afrika kıtasında bulunmaktadır. Daha doğrusu Mağrip ülkeleri Kuzey Afrika kıtasında bulunur. Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında Mağrip ülkesi bulunmaz. Şimdi haritadaki yerlerini paylaşalım.

Mağrip ülkeleri haritadaki yeri
Mağrip ülkeleri haritadaki yeri

Mağrip ülkelerinin haritadaki yerleri yukarıdaki gibidir. Gördüğünüz gibi Kuzey Afrika kıtasında yer alan Cezayir, Tunus ve Fas ülkelerine Mağrip ülkeleri adı verilir. Bu ülkelere Libya ve Moritanya ülkesi de eklenirse tamamına Geniş Mağrip ülkesi deniliyor. Ayrıca bazı kaynaklarda mağrip ülkelerine Batı Sahra da ilave edilmiştir. Fakat Batı Sahra tam ülke olarak geçmediği için bazı kaynaklarda yer almıyor. Biz yine de yukarıda parantez içinde belirttik. Dediğimiz gibi Batı Sahra tam olarak ülke şeklinde geçmiyor. Çünkü Batı Sahra şuanda 3’te 2’si Fas tarafından yönetilen bir bölge olarak geçmektedir. Kısacası bu bölge Fas’ın yönetimi altında bulunduğu söylenmektedir. Ama sınavlarda ve bilgi yarışmalarında mağrip ülkeleri sorulursa genellikle cevaplar “Fas, Tunus, Cezayir” şeklinde olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir