Makine mi Makina mı Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere makine mi yoksa makina mı doğru yazılmıştır onu kanıtlarıyla birlikte anlatacağız.

Öncelikle arkadaşlar bu soru çokça sorulan bir sorudur.Çünkü gerçekten kafa karıştırıcıdır.Her ikisi de okununca doğruymuş gibi geliyor.Fakat son zamanlarda Türkçe test kitaplarında bu kelimenin artması bizi de bu yazıyı yazmaya itmiştir.

Peki çokça sorulan makine mi yoksa makina mı hangisi doğru yazılmıştır sorusunun cevabını şimdi birlikte öğrenelim.

Arkadaşlar TDK(Türk Dil Kurumu)’ya göre makine doğru yazılmıştır, makina ise yanlış yazılmıştır.Kanıtını da aşağıya ekleyelim.

Evet arkadaşlar yukarıdaki fotoda gördüğünüz gibi TDK’nın sitesinde makine kelimesinin doğru yazıldığı söyleniyor.Makina ise yanlış yazımdır.Lütfen karıştırma yapmayınız.Dediğimiz gibi Türkçe sorularda bu yazım yanlışları çok çıkıyor.O yüzden bu tarz konulara bakmanızı öneriyoruz.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese sınavlarında ve derslerinde başarılar dileriz.Yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler…

YORUMLAR

  1. harikata bir site yeni keşfettim kısayollarıma ekliyorum artık hergün burdayım bi hoşgeldin alırım 🙂 başarılarınızın devamını diliyorum…

    1. Hoşgeldiniz hocam ilginiz için teşekkür ederiz 🙂

      1. Evet hocam bu arada adım gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir