Masa Tenisi Raketi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere masa tenisi raket alımı yaparken dikkat etmemiz gereken hususları paylaşacağım.

Bildiğiniz gibi bir sürü çeşit masa tenisi raketi bulunmaktadır. Masa tenisi için ofansif,defansif,yarı ofansif yarı defansif tarzında raketler bulunmaktadır.Bizler de oynadığımız pozisyona göre raketleri seçmeliyiz.Eğer yanlış raket seçimi yaparsak hem oynayış tarzımız bozulur hem de oynadıkça daha da iyi olacağımız yerine daha da kötü oynamaya başlarız.Raketler bu derecede önemlidir.

Buna şu şekilde örnek verelim.Diyelim ki futbol oynuyorsunuz.Kundura ayakkabıyla mı daha iyi oynarsınız yoksa kramponla mı? Tabii ki kramponla daha iyi oynarsınız.(Bu kişiden kişiye değişir ama ekseri bu şekildedir.) O yüzden sizler de masa tenisi için raketlerinizi iyi seçmeniz gerekmektedir.

Not=Masa tenisi raketi satın almadan önce kendi stilinizi belirlemeniz gerekmektedir.Yani atak mı yoksa savunma mı oynayacaksınız bunu belirlemeden raket almaya kalkışmayın.Ya da hem atak hem savunma da oynayabilirsiniz.Bunlara göre bir çok raket özelliği bulunuyor.

Şimdi gelelim masa tenisi raketleri satın alınırken raketlerde bulunan özelliklerin anlamlarına.

Sınıf Özelliği;

Sınıfı türünün içerisinde OFF, OFF-, OFF+, DEF, DEF-, DEF+, ALL,ALL- ve ALL+ olmak üzere 9 tane özelliği bulunuyor.Peki bunlar ne anlama geliyor şimdi onları öğrenelim.

OFF Raketler: İngilizcesi “Offensive” olan OFF raketler atak yapmak için kullanılan raketlerdir.Eğer oynayış tarzının atak ise OFF raketleri tercih etmelisiniz.Bu sizin için daha iyi olacaktır.OFF raketlerin tahtası serttir.Bu yüzden de atak raketler olarak adlandırılır.OFF raketler yüksek hızda ve normal kontrollü raketlerdir.

OFF+ Raketler: OFF+ raketler ise aynı şekilde atak raketlerdir.OFF+ raketler OFF raketlere göre daha hızlıdır.Lakin OFF raketlere göre daha kontrolsüzdür.Bu raketleri daha çok profesyonel oyuncular tercih etmektedir.Eğer masa tenisine yeni başladıysanız OFF+ raketleri kullanmayın.Çünkü her vurduğunuz top uçar gider.Topu kontrol edemezsiniz.

OFF- Raketler: Bu raketler de aynı şekilde atak raketleridir.Lakin OFF ve OFF+ raketlere göre biraz daha yavaştır.Fakat OFF- raketler bu yavaşlığının yanında OFF ve OFF+ raketlerden daha kontrollüdür.

DEF Raketler: İngilizcesi “Defans” olan bu raketler adı üstünde defans yani savunma raketleridir.Bu raketler genellikle yumuşak ağaçlardan yapılmaktadır.Bu yüzden rakibin topunu rahatlıkla yumuşatabilirsiniz ve sert raketlere göre daha fazla karşılayabilirsiniz.Eğer oynayış stiliniz savunma üzerineyse bu raketleri tercih etmeniz en doğrusudur.

DEF+ Raketler: DEF+ raketler de aynı şekilde savunma raketleridir.Lakin DEF+ raketi DEF ve DEF- raketlerine göre daha hızlıdır diyebiliriz.

DEF- Raketler: DEF- raketler ise DEF ve DEF+ raketlere oranla en yavaşıdır.Yani sürekli savunma yapmak istiyorsanız bu raketler savunma için en iyisidir diyebiliriz.Bu raket sayesinde rakibinizi hataya zorlarsınız ve atak yapmadan sayı alabilirsiniz.

ALL Raketler: Şimdi geldik hem atak hem savunma raketlerine.ALL raketler ingilizce olarak “Allround” olarak ifade edilir.Yani Türkçe karşılığı çok yönlü demektir.ALL raketlerin tahtası ne yumuşak ne de serttir.Yani tam ortasıdır.Hem savunma hem atak yapmak istiyorsanız bu raketler tam size göre.

ALL+ Raketler: ALL+ raketler ALL ve ALL- raketlere göre daha hızlıdır ama daha kontrolsüzdür.

ALL- Raketler: ALL- raketler ise ALL ve ALL+ raketlere göre daha yavaştır.Ama aralarındaki en kontrollüsü budur diyebiliriz.

Raketlerin sınıflarına göre özellikleri bu şekildedir.Şimdi kontrol ve hız özelliklerine bakalım.

Kontrol Özelliği;

Raket satın alırken paketlerin üzerinde kontrol özelliği yazar.Bu değer genelde 0-100 arasında bir değer olur.Zaten yukarıda verdiğimiz özelliklere göre de bu raketlerin kontrol değerlerini az çok tahmin edebilirsiniz.80 değerli bir raket 70 değerli bir rakete göre daha kontrollüdür diyebiliriz.

Hız Özelliği;

Hız özelliği de 0-100 değerleri arasında bir sayı alır.Buna göre alacağınız raketin hızını öğrenebilirsiniz.Değeri yüksekse raket daha hızlı olmaktadır.

Katman Sayısı;

Katman sayıları genellikle 1,3,5,7 şeklinde devam etmektedir.En içteki raketin etrafına 2-4-6 katman şeklinde yapılan ek ilavelerle birlikte toplamda tek sayı olacak şeklinde yapılır.Bunların özelliklerini aşağıdaki gibi açıklayayım.

1 Katmanlı Raketler: Tahta raket olarak adlandırdığımız pek kullanılmayan raketlerdir.

3 Katmanlı Raketler: Tamamen atak yapmak isteyenler için tercih edilen katman türüdür.Pek fazla üretimi bulunmamaktadır.

5 Katmanlı Raketler: Genellikle çoğu raketler 5 katmanlı olarak kullanılıyor.En çok tercih edilen katmandır.5 katmanlı raketleri profesyonel oyuncular da dahil epey kullanan sporcu bulunmaktadır.

7 ve Daha Fazla Katmanlı Raketler: Fazla kalın olan bu raketler daha çok savunma yapmak için kullanılıyor.

Raket Ağırlığı;

Raketlerin ağırlığı da masa tenisi raketi satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında yer alıyor.Raketin ağırlığına göre alım yapmanızı tavsiye ediyoruz.Genellikle 70-100 gram arasında ağırlığı olan raket çeşitleri daha çok tercih edilmektedir.

Evet değerli masa tenisi severler.Genel itibariyle raketlerin özellikleri bu şekildedir.Masa tenisi raketi alırken bu saydığımız özelliklere dikkat ederseniz oyundan daha çok zevk alırsınız.İnşallah paylaşımım faydalı olur.Herkese iyi oyunlar dilerim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir