Masaüstü Bilgisayarların Kasası Açık Olmalı Mı?

Masaüstü bilgisayar kullanan kullanıcıların çoğunun kasalarının yan kapakları açıktır. Peki bu kapakların açık olması veya kapalı olması her hangi bir sorun veya avantaj getiriyor mu? Bu soruların cevapları makalemizde!

Masa üstü bilgisayarlar tüm işlemi kasa içerisinde bulunan donanımlar sayesinde çalışırlar. Bu donanımların montaj edilmesi için bir metal kasaya ihtiyaç vardır. Metal kasa içerisine montajı yapılan donanımlar hem düzenli hem de kendileri için özel yapılmış bölümlerde konumlandırılırlar. Konumlandırılan parçalar rahat ve kolay hava alabilir şekilde önlerine herhangi bir kablo veya engel olmamalıdır, bu sebep yüzünden kendimin de yapmış olduğu kasalarımızın yan kapakları söker ve kasanın daha rahat hava alması için açık bırakırız. Aslında bu işlem bir taraftan çok faydalı, diğer taraftan ise oldukça zararlı bir durumdur.

İlk sıkıntısı kasanın kapağı açık olduğun ortamdaki toz ve kirlerden direk olarak etkilenir ve kısa sürede kasamızın içerisi toz kaplar. Bir yılda yaptığımız kasa temizliğini, üç aya kadar düşürebiliriz. Eğer bu sorunu göz önüne alıyor iseniz kasanızın kapağını şimdi açın ve öğle kullanmaya devam edin. Bir başka sorunu ise fan sesleri artacaktır, sebebi ise kapalı halde duran kapak ses seviyesini biraz olsa da keser ve siz kapağı yerinden söktüğünüzde bu ses azaltma etkeni ortadan kalkar, kulaklarınıza biraz da olsa fazla ses gelebilir eğer seslerden rahatsız oluyor iseniz kapağın yerinde durmasına izin verin.

Diğer bir sorun ise kasanın içerisine her hangi bir cisim kolaylık ile kaçabilir. Eğer eviniz çocuklu bir ev ise kesinlik ile kasanın kapağı kapalı kalmalıdır. Siz evden gittiğinizde minik adam veya minik prenses kasanızın içerisine kendi eşyalarından veya başka bir cismi atabilir ve sisteminize zarar verme ihtimali var. Kasanın kapağının açmanın faydası ise; açılan kasa kapağı içerisinde ki donanımların ısı seviyelerini düşürebilir, Kapak kapalı iken içeride bir ısı birikme olasılığı vardır. Eğer kapak açılır ise bu sorun ortadan kalkar ve içeride her hangi bir ısı birikmesi meydana gelmez. Diğer bir faydası ise eğer bilgisayarın kasası ile çok fazla ilgileniyor iseniz sürekli kapakların açıp donanımlarını söküp takıyor iseniz, kasanın kapağının açık olması, bu işlemlerin yapılması için her zaman kapakların sökmenize gerek kalmaz zaten kapaklar açık olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir