Merkezi Sistemle Okunan Ezanlar Yeterli Midir?

Bu konumuzda sizlere merkezi sistemle okunan ezanların hükmü yani fetvası nedir onu kaynaklarıyla birlikte paylaşacağız.

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki dinin şiarı olan ezanın her bir cami ve mescitte okunması asıldır. Bu yüzyıllardır böyle devam etmiştir. Ezan, ister cemaatle kılınsın ister tek başına kılınsın namazın sünnetidir. Buna binaen her mescitte kılınacak namaza ait müstakil ezan okunmalıdır. Bir mescitte okunan ezan o mescitle alakalı olup diğer mescitler için geçerli değildir. Merkezden okunan ezan sahihtir. Ancak sadece okunduğu merkez camisi için sünnettir. Diğer mescitler bu ezanı işitiyor olsalar da tekrar kendi cemaatlerine ait ezan okumaları sünnet olduğundan terki mekruh olacaktır. [Kaynak=Tuhfetu’l-Fukaha, el-Fetava’l-Hindiyye]

Merkezi sistem uygulanması için gösterilen önemli sebeplerden biri de ezanların güzel şekilde okunamadığıdır. Bunun önlenmesi için bazı merkez camilerden hoparlör ile yüksek sesle ezan okunup diğer mescit ve camiler kendi cemaatlerine duyuracak şekilde hoparlörsüz ezan okurlar. Böylece hem merkezi ezanın güzelliği sağlanır, hem de sünnet olan her mescitte ezan okunması da terk edilmiş olmaz.

Tarla, bağ, bahçe de çalışırken yakındaki camiden ezan sesi duyuluyorsa ezan okumak müstehaptır. Terk edilmesi mekruh değildir. Fakat ezan sesinin duyulmadığı yerde ezanı terk etmek mekruhtur.

Seferde olan kişinin her halde ezanı terk etmesi mekruhtur. [Kaynak=El-Fetava’l-Hindiyye]

Orman, çöl gibi insanların yaşamadığı yerlerde cemaatle namaz kılacakları zaman ezanı terk etmeleri mekruh olmayıp belki kameti terk etmeleri mekruhtur. [Kaynak=El-Fetava’l-Hindiyye]

Kaynak = El-Fetâvâ’l-Hindiyye / İslam Fıkhı Kitabı (Hüsamettin Vanlıoğlu-Abdullah Hiçdönmez-Fatih Kalender-Emin Ali Yüksel)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir