Messi Forvet mi Orta Saha mı? Messi’nin Mevkisi Neresi?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Lionel Messi forvet mi yoksa orta saha mı hangi mevkide oynamaktadır konu hakkında bilgiler paylaşacağız.

Dünyanın en iyi futbolcusu tartışmasız Messi’dir. Messi ile ilgili birçok şey merak edilse de en başında hangi mevkide oynadığı geliyor. Çünkü Messi saha içerisinde çok gezindiği için ve genellikle forvet – orta saha bölgelerinde bulunduğu için bu iki mevkiden hangisi tam onun mevkisi merak ediliyor.

Messi Orta Saha mı Forvet mi?

Messi’nin mevkisi genel olarak orta saha (ofansif orta saha & sağ kanat) diye bilinse de aslında Messi’nin tek bir mevkisi bulunmuyor. Evet yanlış duymadınız. Çoğu spor verilerine göre Messi’nin en az 2 mevkisi var. Messi’nin ana mevkileri forvet ve ofansif orta saha olarak geçiyor. Yani Messi’ye tam forvet ve tam orta saha diyemeyiz. Messi’nin mevkisi Forvet & Orta saha karışımıdır. Aslında her iki yerde de oynayabiliyor. Hatta yıllara göre tam mevkisini bile yazabiliriz. Mesela Messi ilk başlarda sağ kanatta oynuyordu. Yani SĞA (sağ açık) mevkisinde. Sonraları ise forvette veya forvet arkası oynamaya başladı. Ardından diğer yıllar tamamen karışık oynadı diyebiliriz. Ama saha diziliminde Messi genelde ofansif orta saha veya sağ açıkta oynamaktadır.

Vikipedi’ye göre Messi’nin mevkisi “Forvet, Ofansif orta saha” olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra Transfermarkt verilerine göre ise Messi’nin mevkisi “Forvet – Sağ Kanat” olarak geçiyor. Hatta Transfermarkt’ta Messi’nin baş mevkisi “Sağ kanat” olarak geçerken yan mevkileri ise “Santrafor ve Forvet Arkası” olarak geçmektedir. Şimdi bazı verilere göre Messi’nin mevkileri nereler onları yazalım.

Vikipedi’ye Göre Messi’nin Mevkileri:

  • Forvet
  • Ofansif orta saha

Transfermarkt’a Göre Messi’nin Mevkileri:

  • Forvet
  • Sağ kanat (baş mevki)
  • Santrafor (yan mevki)
  • Forvet arkası (yan mevki)

SofaScore’a Göre Messi’nin Mevkileri:

  • Forvet (ST)
  • Sağ kanat (RW)

NOT= Bu verilere göre Messi’nin doğrudan mevkisi forvettir veya orta sahadır diyemiyoruz. Çünkü birçok siteye göre Messi’nin en az 2 mevkisi bulunuyor. Aslında Messi hem orta saha hem de forvette oynayabildiği için ve buralarda gezindiği için direkt olarak mevkisini teke indirgeyemeyiz. Bundan dolayı Messi’nin mevkisine forvet ve orta saha karışımıdır desek sanırız yanlış olmaz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir