Mevlüt mü Mevlit mi Mevlüd mü Mevlid mi? TDK’ya Göre Hangisi Doğru?

Merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere mevlit mi mevlüt mü hangisi doğru yazılım şeklidir TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimelerin yazılışları birbirine karıştırılabiliyor. Özellikle Türkçe’ye yabancı dillerden geçen kelimelerin yazılımları karıştırılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de “Mevlüt & Mevlid & Mevlit” kelimeleridir. Aslında bu kelimelerin hepsi halk ağzında aynı anlama geliyor. Çünkü kelimenin kökeni Arapça olduğu için dilimize geçerken sadece son harfinde bir değişiklik oluyor. Telaffuzu birbirine yakın olsa da yazım kurallarına göre bu kelimenin tek bir doğrusu var. Şimdi sizlere TDK kanıtıyla birlikte mevlit, mevlüt, mevlid kelimelerinden hangisinin yazılışı doğrudur onun hakkında bilgi verelim.

Mevlid mi Mevlit mi Mevlüt mü Mevlüd mü? Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Mevlit
  • Hatalı yazılışları ==> × Mevlid / × Mevlüt / × Mevlüd

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan (mevlid) geçen ve “Hz. Muhammed’in doğumunu, hayatını anlatan mesnevi.“, “Bu mesnevinin okunduğu dinî tören.“, “Doğma, doğum.” ve “Doğum yeri, insanın doğduğu yer.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “MEVLİT” kelimesidir. Aslında kelimenin Arapça olarak doğrusu Mevlid olarak geçiyor. Fakat bu kelime Türkçe’ye “mevlid” değil “mevlit” olarak geçmiştir. Yani yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu mevlit olacaktır. Yani kelimenin son harfi d harfi değil t harfi olmaktadır. Aslında dediğimiz gibi halk dilinde mevlid ve mevlit aynı anlamlara geliyor diyebiliriz. Fakat Türkçe sözlükte geçen yazılışı ve sınavlarda sorulduğunda doğru olan yazılışı mevlit şeklinde olacaktır. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

TDK sözlüğe göre yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimenin doğru yazılışı “Mevlit” şeklindedir. Bunun dışındaki mevlid, mevlüt, mevlüd vb. kelimeleri hatalı yazılıştır. Fakat ek olarak tekrar belirtelim. Mevlid kelimesi Arapça kökenlidir. Yani aslında bazı kaynaklarda bu kelime mevlid olarak da yazılıyor. Fakat TDK’ya göre kelimenin sonunda t harfi mevcuttur. Bunun dışında TDK’da bir de “mevlut” kelimesi var.

Mevlut kelimesi ise “yeni doğmuş çocuk” anlamına geliyor. Yani bu kelime ile mevlit kandilindeki mevlit kelimesi birbirine karıştırılmamalıdır. Dilimizde mevlut kelimesi de mevcut ama normal hepimizin bildiği kandil olan mevlit kandilidir veya Arapça yazılışı mevlid kandili olacaktır.

Kelimenin Doğru ve Hatalı Yazılışlarına Örnekler:

  • ✓ Mevlit kandili
  • ✓ × Mevlid kandili (Aslında Arapça olarak doğru fakat Türkçe yazım kurallarına göre yanlış yazılıştır. Çünkü Arapça yazılışı Mevlid’dir. Kelimenin Türkçe yazılışı Mevlit olacak.)
  • × Mevlüt kandili
  • × Mevlüd kandili

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir