Mevsimine Göre Yapılacak Ek İşler Nelerdir?

Ek işler birçok kişinin ihtiyacı olan bir alternatif gelir sağlayan işlerdir. Günümüzde bilindiği üzere gelişmekte olan toplumlarda kişi başı gelir az olduğu için ve alım gücü de az olduğundan insanlar evlerini geçindirmek için farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Bu durum hali hazıra devam eden işlere ek işlerin de katılmasına ihtiyaç yaratır. Özellikle çocuklu ailelerde bu durum daha sıkıntılı bir hal alabilir. Kaldı ki gelir zaten düşükken çocuk sayısı artınca ekonomik zorluklar da mutlaka görülebilmektedir. Bunu gidermek için ek işler vardır ve ek işlerin de kendi içinde türleri bulunmaktadır. Yani her meslekte olduğu gibi ek işleri tam zamanlı olarak yapan kişileri görmek de mümkündür. Ancak bu noktada ek iş tanımı yanında kimin ne tür ek iş yapacağına nasıl karar verdiği, hangi ek işlerin geçici hangilerinin kalıcı olduğu da önem kazanır. Örneğin mevsimlik ek işler belli bir mevsimde fazla ek gelir getirebilen işlerdir. Birçok kişi mevsime göre işlerini ek gelir olarak devam ettirebilir.

Yaz Mevsiminde Yapılabilecek Ek İşler

Yaz mevsimi yapılabilecek ek işler birçok alternatif çıkabilir. Soğuk içecekler satmak, tatil yerlerde takı ve hediyelik malzemeler satmak, tatile giden kişilerin evcil hayvanlarına geçici olarak bakmak, çocuk bakmak, gibi sıralama devam edebilir.

Kış Mevsiminde Yapılabilecek Ek İşler

Kış mevsiminde yapılacak ek işler konusu özellikle bu aylarda boş zamanı olan ve  gelirine ek olarak kazanç sağlamak için  yapılan işleri kapsar. Tahmin edileceği gibi kış aylarına özel şekilde ihtiyaç olan malzeme ürün satımı söz konusudur. Sıralama yapılırsa şu işler kış aylarında ek iş yapmak için uygundur:

Eğer tezgahınız, aracınız vs. varsa ve gezici olarak satış yapmak, seyyar satıcılık yapmak istiyorsanız kış aylarında yapılacak en güzel işlerden biri sıcak bitki çayı ve kestane satışıdır. Soğuk havalarda  insanlar sıcak içeceklere ihtiyaç duyabildikleri, yaz aylarına göre çoğu zaman daha sık hastalanabildikleri için bitki çayları ya da sıcak diğer içeceklere rastladıklarında bunu alma eğilimindedir. Kestane hastalıktan farklı olarak özel bir zevke hitap eder ve lezzetli bir yiyecek olması nedeniyle  aranan bir yiyecek olabilmektedir. Yani bunların nasıl pişirildiği, daha lezzetli hale nasıl geldiği de bulunarak, bir de satış alanı hazırlayarak kestane ek işi yapabilirsiniz

Soğuk havalarda en çok talep edilen ve ihtiyaç da olan eşyalardan biri eldiven, şapka,  kulaklık, atkı ve bere gibi tamamlayıcı parçalardır. Bu parçalar, özellikle karlı havası çok olan yerlerde daha fazla ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Hazırlıksız dışarı çıkanlar özellikle çok sık bu parçalara ihtiyaç duyabilir. Bu ürünlerden bir yerden temin ederek ve kendinize bir satış alanı yaratarak ek iş sağlanabilir. Özellikle kalabalık yerlerde ve havanı en soğuk olduğu zamanlarda bu ürünler daha fazla satılabilir. Bunun ayarlamasını da kendiniz yapabilirsiniz.

Evden dışarı çıkmayan kişiler için kış aylarında ve her mevsim aslında yapılabilecek bir diğer ek gelir de makale yazarlığıdır. Birçok firma internet üzerinden kendileri için reklam yazarlığı metin yazarlığı yapacak kişiler aramaktadır. Bu nedenle de freelance olarak isteğe bağlı şekilde çalışma imkanı verilmektedir. Geliri sizin yazma miktarınıza göre değişmekle beraber  boş oturmak yerine evden ek iş isteyen kişiler için oldukça avantajlı bir çalışma olabilir.

Ehliyeti olan kişiler için kış dönemi boş zamanlarınızı  özel şoförlük yaparak da değerlendirmek mümkündür. Hatta bazı kişiler eğer bulundukları yerde yolları iyi biliyorlarsa taksi ile anlaşma da yapabilmektedir. Bu da iyi bir zaman değerlendirme şekli olabilir.

Özel ders vermek, kış ayları için en cazip yollardan biridir. Bunun nedeni öğrencilerin bu mevsimde derse yoğunlaşmaları ve  bazı derslerde kendilerini geliştirmelerinin zorunlu olmasıdır. En çok özel ders alınan dallardan birine uzmanlığınız varsa bunu da değerlendirebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.İlerleyen zamanlarda mevsimlik yapılabilecek ek işler listesini daha da arttırabiliriz.Herkese iyi çalışmalar ve bol kazançlar, kolay gelsin diliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir