Microsoft Teams Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Açılır? Nerede Bulunuyor?

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Microsoft Teams’te geri dönüşüm kutusu nerede bulunuyor, geri dönüşüm kutusu nasıl açılır onu anlatacağız.

Uzaktan eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte Microsoft Teams kullanımı da aynı oranda arttı diyebiliriz. Uzaktan eğitimde Microsoft Teams ile derse katılan öğrenciler programda bazı dosyaların nerede bulunduğunu merak ediyor. Bu dosyalardan birisi de geri dönüşüm kutusudur. Mesela öğretmen size bir ödev verdi diyelim. Siz bunu Microsoft Teams ilgili yere yüklediniz fakat sonradan silmek istediniz. İşte sildiğiniz bu dosya aslında Microsoft Teams’ten tamamen silinmiyor, geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Yani yüklediğiniz dosyayı programdan tamamen silmeniz için geri dönüşüm kutusundan da silmeniz gerekiyor. Veya aynı şekilde yanlışlıkla sildiğiniz bir dosyayı geri dönüşüm kutusundan geri yükleyebilirsiniz. Şimdi sizlere Microsoft Teams geri dönüşüm kutusundan dosya veya belge nasıl silinir onu gösterelim.

Microsoft Teams’te Geri Dönüşüm Kutusu Nerede? Teams Dosya Geri Yükleme ve Silme Nasıl Yapılır?

NOT = Microsoft Teams’te geri dönüşüm kutusunu açmak için “Microsoft SharePoint” uygulamasını açmanız gerekiyor. Yani doğrudan Microsoft Teams üzerinde geri dönüşüm kutusu yer almamaktadır. Bunun için SharePoint’e girmeniz gerekiyor. Şimdi SharePoint nasıl açılır resimler eşliğinde anlatalım.

1-) Microsoft Teams’te geri dönüşüm kutusunu açmak için ilk olarak dosyaların olduğu kısma girin. Yani ödevlerinizin, slaytların, word belgelerin olduğu bölümü açın. Burada üst menüde “SharePoint uygulamasında aç” kısmı çıkacak. Buraya tıklıyoruz.

2-) Ardından SharePoint uygulamasına giriş yapmış oluyoruz ve açılan yeni sayfada sol taraftaki menülerde “Geri dönüşüm kutusu” seçeneğini göreceğiz. İşte buraya girdiğimizde Microsoft Teams’ın geri dönüşümünü açmış oluyoruz.

3-) Geri dönüşüm kutusu üzerindeki dosyaları tamamen silebilir veya geriye alabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz dosyanın üzerine 1 kere tıklayın.

4-) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi “Sil” ve “Geri yükle” butonları gözükecek. Buradan ister dosyayı tamamen silin, isterseniz de o dosyayı geri yükleyin. Tercih size kalmış. Kısacası geri dönüşüm kutusuna buradan giriş yapılıyor diyebiliriz.

5-) Buna ek olarak geri dönüşüm kutusunu açmanın bir diğer yolu da doğrudan anasayfa üzerinden SharePoint uygulamasına girmektir. Bunun için ilk olarak Microsoft Teams sitenin ana ekranından en sol üst köşedeki aşağıda gördüğünüz simgeye tıklıyoruz.

6-) Ardından aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak. İşte buradan “SharePoint” uygulamasını açıyoruz.

7-) Ardından ilgili dersimizin sayfasına giriş yapıyoruz. Sonrasında burada da soldaki menülerde geri dönüşüm kutusunu görmüş olacaksınız. Yani 2 farklı yöntemle SharePoint uygulamasını açabilir ve geri dönüşüm kutusuna bakabilirsiniz. Oradan ister dosyaları tamamen silebilirsiniz ki bu şekilde tekrar dosyayı silerseniz geri dönüşümü olmayacaktır çünkü 2. defa silmiş olacaksınız, isterseniz de sildiğiniz dosyayı geri yükleyebilir ve Microsoft Teams’a geri getirebilirsiniz.

Bu şekilde Microsoft Teams geri dönüşüm kutusunu açabilir ve silmek istediğiniz dosyayı buradan tamamen silebilirsiniz. Veya buradan dosyayı kurtarabilir ve geriye alabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir