Mikrofon Arka Plan Sesi Cızırtılı Geliyor, Nasıl Kapatılır? (Windows Çözümü)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Windows bilgisayarlarda mikrofon açık kayıt alırken arka planda cızırtıya benzer sesleri nasıl kapatabiliriz ayrıntılı şekilde onun çözümünü anlatacağız.

Özellikle mikrofondan kayıt alırken kulaklıktan böyle az da olsa cızırtılı sesler duyarız. Yani mikrofonla konuşmasak bile sanki mikrofondan böyle arka plandan sesler geliyormuş gibi olur. İşte bu durum gerçekten özellikle yayıncıları çok zor duruma sokar. Sadece yayıncılar için değil Youtube’da video çekenler de aynı konudan şikayetçidir diyebiliriz. İllaki bazı Youtube videolarında denk gelmiştirsiniz. Videoların arka planında bilgisayar çalışma sesi, mikrofon cızırtı sesi vb. arkaplan sesleri duyulur. İşte bunları iptal etmenin yöntemlerini sizler için araştırdık. Şimdi sizlere mikrofon arka plan sesleri nasıl kapatılır, nasıl azaltılır resimde eşliğinde anlatalım.

Mikrofon Arka Plan Sesleri Nasıl Azaltılır? (Cızırtıyı Engelleme Yöntemi)

1-) Öncelikle arkadaşlar eğer mikrofon arka plan seslerini azaltmak veya kapatmak isterseniz bunun birçok yöntemi olabilir. Mesela bazı programlarla da bu işlem yapılabiliyor. Ama bu yazımızda sizlere programsız Windows 10 bilgisayar üzerinden nasıl yaparız onu göstereceğiz. İlk olarak “Denetim Masası” ‘na giriyoruz. Başlata denetim masası yazıp giriş yapın. Ek olarak mikrofonunuzun takılı olduğuna emin olun. Denetim masasını açtıktan sonra “Donanım ve Ses” kısmına girin.

2-) Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Ses bölümünün altındaki “Ses aygıtlarını yönet” kısmına tıklayın.

3-) Sonrasında karşımıza küçük bir pencere çıkacak. Buradan üst menüden “Kayıt” bölümünü açıyoruz.

4-) Ardından hangi mikrofonu kullanıyorsak ona sağ tık yapıp “Özellikler” kısmına giriyoruz.

5-) Tekrardan karşımıza bir pencere açılacak. Buradan üst taraftan “Düzeyler” kısmına giriyoruz. İşte bu alanda aşağıda gördüğünüz gibi “Mikrofon Bası” bölümü olacak. Buradaki seviyeyi ne kadar düşük yaparsanız mikrofonunuzun arka planından o kadar az ses gelmiş olur. Yani cızırtıyı sıfırlamak için mikrofon bası kısmını 0 (sıfır) yapmanız gerekiyor. Burayı ne kadar azaltırsanız o kadar az ses gelmiş olur. Hatta kendiniz de deneyebilirsiniz.

6-) Böylelikle hiç program kullanmadan mikrofonunuzun arka planından gelen sesleri kısmış veya engellemiş olursunuz. Fakat bunu yapsanız bile yine de çok az da olsa bir ses gelebilir. İşte bunun için farklı programları kullanabilirsiniz. Yani bazı bilgisayarlarda burayı sıfırlayınca sorun çözülüyor ama bazılarında sorun tamamen çözülmez. Bunun için alternatif programları kullanabilirsiniz.

7-) Eğer bu şekilde yaptığınızda aynı arka plan sesini alıyorsanız diğer bir çözüm ise “NoiseGator” programını kullanmaktır. Bu programı ücretsiz şekilde bilgisayarınıza indirip kurarsanız aynı şekilde mikrofon ve hoparlör ayarlarını en iyi biçimde yapabilirsiniz. Programı açtıktan sonra kolay bir şekilde ses ayarları yapabilirsiniz. Program kullanımı basittir diyebiliriz. Mesela “Mute” tuşuna bastığınızda kendi sesiniz kulaklığa geri gitmez.

Bu şekilde bilgisayarınızdan ister denetim masasından isterseniz de bir uygulama sayesinde mikrofonun arka planından gelen sesleri engelleyebilirsiniz. Böylelikle kulaklığınızda sadece kendi konuşma sesinizi duymuş olursunuz. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir