Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Herkese merhabalar.Bu yazımızda sizlere misvak kullanmanın faydalarını anlatacağız.

Misvak dinimizde kullanılması tavsiye edilen ve kullanılması sünnet olan bir temizleme aracıdır.Diş fırçasına göre daha etkili olduğu bilinmektedir.Şimdi lafı uzatmadan misvak kullanmanın faydaları nelerdir onlara geçelim.

Misvak Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

==> Diş Taşı(plak) oluşumunu azaltır.

==> Dişlerin temiz ve parlak görünmesini sağlar.

==> Dişeti hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri vardır.

==> Misvak ağız kokusunu giderir.

==> Ağızda meydana gelen yaralarda dokuların iyileşmesine yardım eder.

==> Misvakta tükürük dengeleyici maddeler bulunmaktadır.

==> Diş ağrılarını giderir.(Yapılan deneylerde yüzeysel diş hassasiyetine bağlı diş ağrılarında misvakın pratik bir çözüm olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır.)

==> Misvak kronikleşen akciğer hastalıklarının tedavisinde balgam söktürücü etki yapar.

==> Zihni kuvvetlendirir. Misvak, kalsiyum ve fosforlu topraklarda bol yetişir yani misvakta fosfor bulunur. Fosfor beyni çalıştırır. Dişlerini devamlı misvaklayarak dişlerini beyazlatanlar, beyinlerine de berraklık ve zindelik sağlamış olurlar.

==> Şekeri düşürür. Yapısında bulunan hipoglisemik maddelerden dolayı misvak, kan şekerini düşürmektedir.

==> Gözün görme yetisini kuvvetlendirir.(Dişlerle göz hastalıkları arasında derin bir ilişki vardır. Dişler arasında sıkışıp kalan gıda artıklarının kokuşması sonucu, göz hastalıkları oluşabilir. Görme zayıflığı göz tansiyonu düşüklüğü ve körlüğün birçok sebeplerinden birisi de diş temizliğine gereken ilgiyi göstermemektir.)

==> Yapılan araştırmalarda misvakın bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük olumlu etkileri keşfedilmiştir ve bu konuda araştırmacıların önüne yeni bir alan açılmıştır…

Misvak kullanmak bilindiği üzere Peygamberimizin (S.A.S) çok önem gösterdiği sünnetidir. Bununla birlikte araştırmacıların yapmış olduğu testlerde yukarıda saymış olduğumuz gibi sağlık bakımından da bir çok faydası olduğu bilimsel olarak onaylanmıştır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir