Mobilde Çıkan Reklamlar Nasıl Engellenir? (Android ve iOS Reklam Engelleme)

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere mobildeki reklamları nasıl engelleyebiliriz kısaca onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi masaüstü bilgisayarlarda internette gezinirken karşımıza çıkan reklamları engellemek için Adblock eklentisi yeterli olmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda tarayıcımıza Adblock eklentisi kurarak internetteki tüm reklamları kapatmış oluruz ve sürekli reklam izlemek zorunda kalmayız. Fakat bu durum maalesef mobil cihazlarda bulunmuyor. Yani mobilde Adblock uygulaması vs. bulunmamaktadır. Aslında bazı özel uygulamalar için Adblock sistemi var. Mesela Youtube Adblock uygulaması vs. var. Ama bu sadece Youtube’da işe yarıyor. Diğer sitelerde yine reklam gözükmeye devam eder. Fakat bunun uygulamasız ve eklentisiz bir çözümü de mevcuttur. Şimdi sizlere cep telefonlarında Adblock nasıl aktif edilir, tüm sitelerde açılan reklamlar nasıl otomatikman engellenir ve kapatılır kısaca onu anlatalım.

Android ve iOS Cep Telefonlarında İnternette Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Cep telefonlarında reklamları engellemek için hiçbir uygulama ve eklentiye gerek yoktur. Bunun yerine ayarlar kısmına girerek DNS ayarlarında bir değişiklik yapmak yeterli olacaktır.

Android için:

İlk olarak Android cep telefonunuzdan Ayarlar kısmına girin. Ardından Bağlantılar ve Bağlantı Paylaşım bölümünü açın. Sonrasında karşımıza Özel DNS bölümü çıkacak. Oraya tıklayın. Özel dns alanına “dns.adguard.com” linkini giriyoruz. Ardından mobilden internete girdiğinizde reklamların engellendiğini göreceksiniz. Böylelikle karşınıza hiç reklam çıkmayacaktır. Fakat bu ayarlama Android 10 ve üzeri sistemlerde çalışıyor diye biliyoruz. Yine de kendi cep telefonunuzda da deneyerek görebilirsiniz. Bu ayarlama sadece özel dns girilen Wi-Fi ve modemlerde aktif olmaktadır.

iOS için:

iOS işletim sistemli cep telefonlarında ise ilk önce Safari’ye giriyoruz. Ardından “Genişletmeler > Gelişmiş Ayarlar” kısmını açıyoruz. Burada Proxy-DNS bölümü olacak. Oraya girerek “dns.adguard.com” bu dns adresini bu alana yazıyoruz. Böylelikle iOS Apple telefonlarda da reklamları engellemiş oluyoruz.

Alternatif Yöntem:

Ek olarak Adblock’un Google Play Store ve Apple Store üzerindeki uygulamalarını da telefonunuza yükleyerek bazı sitelerdeki reklamları engelleyebilirsiniz. Mesela Ablock’un Youtube reklam engelleme uygulaması vardı. Onu kurabilirsiniz. Aynı şekilde diğer legal uygulamalar varsa Android ve iOS marketlerden telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Akıllı cep telefonlarında internette reklamsız gezinti yapmak için bu ayarları yapabilir ve çıkan reklamları engelleyebilirsiniz. Teşekkürler konumuzu beğenmeyi unutmayın…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir