Monitörde Ekran Açma & Kapama Tuşu Yok, Nasıl Bulabilirim, Power Tuşu Nerede?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bazı monitörlerde ekran power tuşu bulamıyorum hatasının çözümünü anlatacağız.

Bazı masaüstü bilgisayarlardaki monitörlerde açma & kapama tuşu monitörün kenarlarında olsa da bazılarında ise kenarlarında bulunmuyor. Normalde genellikle monitör açma kapama power tuşları monitörlerin sağ alt tarafında olur. Fakat bazı monitörlerde ise sağ tarafta veya sol tarafta bulunmuyor. Özellikle bazı markalı monitörlerde power tuşlarının yerleri uzun bir süre arandıktan sonra bulunabiliyor. Şimdi sizlere monitörlerde power tuş yerleri nerededir, nasıl bulunabilir kısaca onu anlatalım.

Monitörlerde Power Tuşu Yok, Nasıl ve Nereden Bulabiliriz?

Monitörlerin açma kapama tuşları genellikle sağ alt tarafta veya sol alt tarafta bulunmaktadır. Fakat bazı monitörlerde buralarda tuş yer almıyor. Bizzat bizim monitörde (LG markalı) uzun bir süre power tuşu aramıştık ve bulamamıştık. En sonunda ise tuşların yerini bulabildik. Gerçekten de ekranın power tuşu alt tarafta çıktı. Yani LG markalı monitörlerin bazılarında power tuşları alt kısımda bulunuyor, yanlarda bulunmamaktadır. Ek olarak şunu belirtelim arkadaşlar, bir monitörün tuşunun olmaması gibi bir durum yoktur. Yani her monitörün power tuşları bulunuyor fakat farklı yerlerdedir diyebiliriz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi masaüstü bir ekranın power tuşları aşağıdaki gibi olabilir.

Power tuşları monitörlerin alt arka taraflarında yer alabilir.
Power tuşları monitörlerin alt arka taraflarında yer alabilir.

Bazı monitörlerde üst taraflarda da olabilir ama genellikle yeni nesil monitörlerin power tuşları sağ alt tarafta, sol alt tarafta veya orta arka tarafta bulunmaktadır. Bazılarında sağ alt arka tarafında yer alırken bazılarında ise sol alt arka tarafında yer alıyor. Yani görüntü açısından ön taraflara power tuşu konulmayabiliyor. Bu yüzden power tuşu yerlerini bulmak için monitörün arka taraflarını ellerinizle kontrol etmeniz gerekebilir. Biz bizzat orta arka tarafı kontrol ettiğimizde yerini öyle bulmuştuk. Sizlerde de aynı şekilde ekran tuşları orta arka tarafta bulunabilir.

Kısacası; yeni nesil monitörlerin tuşları ön taraflarda değil arka taraflarda yer almaktadır. Özellikle masaüstü monitör (ekran) power tuşu tam yer tespiti için sol alt arka, sağ alt arka ve orta arka kısımlarına bakmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir