Motivasyon Nasıl Yüksek Tutulur?

Bir işte başarılı olmak için o işe karşı yüksek bir motivasyon beslemeliyiz. Motivasyon bir işe odaklanıp o işi başarmak için oldukça önemli bir psikolojik süreçtir. Motivasyonumuzu yüksek tutmak istiyorsak bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Motivasyon yükseltme teknikleri şunlardır:

1-) Motivasyonunuz hedeflerinizle alakalıdır. Çalışmalarınızda ulaşmak istediğiniz bir hedef olursa daha sıkı çalışırsınız. Derslerimi geçsem yeter diyen bir öğrenci ile bu sene kesin taktir almalıyım diyen bir öğrencinin derse olan ilgisi ve motivasyonu aynı düzeyde değildir. Taktir almak isteyen kişinin hedefleri daha büyük olduğu için hata yapma şansı oldukça düşüktür. Daha sıkı çalışıp hedeflerine ulaşmaya çalışacaktır.

2-) Planlı programlı çalışmak motivasyonu arttıracaktır. Çalışmalarınıza mutlaka bir disiplin kazandırmalısınız. Bunun için bir plan yapıp bu plana göre çalışmalısınız. Plansız gelişigüzel çalışmak motivasyon değerinizi düşürecektir.

3-) Kendinize uygun öğrenme teknikleri belirleyin. Öğrenirken hem eğlenip hem de etkili öğrendiğiniz yöntemleri belirleyip çalışmalarınızı bu doğrultuda yaparsanız başarıya ulaşabilirsiniz. İşinizi severek yapmaya çalışın. O zaman motivasyon değeriniz yükselecektir.

4-) Öğrenme gerekçelerinizi iyi belirleyin. Başarılı olma gerekçelerinizi belirleyin. Başarılı olmak için ne kadar mücadele ettiğinizi kendinize sorun. Öğrenmeye içten güdülenin. Birileri için değil kendiniz için çalışmalısınız. Başarılı olduğunuzda neleri elde edeceğinizi düşünün. Başarınıza engel olan durumları iyi belirleyin. İşlerinizi severek yapın. İşi yaparken özenin ve kendinizi yaptığınız işe verin. Yaptığınız işten zevk almaya bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir