Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarını paylaşacağız.Umarız faydalı olur.

Müslümanın müslüman üzerindeki hakları 5’tir.Bunlar selam verilince selam almak,hasta ziyareti yapmak,cenazeye katılmak,davete icabet etmek ve hapşırana “yerhamukellah” demektir.Bu söz peygamber efendimizin en büyük 40 hadisi şeriflerinden birisidir.Şimdi uzun bir şekilde detaylarını açıklayalım.

1-)Selem Verenin Selamını Almak;

Müslümanın müslüman üzerindeki haklarından en önemlisi selam verenin selamını almasıdır.Bir kişi size selam verirse bu selamı almanız gerekmektedir.Çünkü o müslüman üzerindeki hakkınızdır.Birisi size “selamunaleyküm” dediğinde siz de karşılığında “aleykümselam” demeniz gerekmektedir.

2-)Hasta Ziyareti Yapmak;

Hasta ziyareti yapmak en önemli vazifelerimizden birisidir.Akrabalarımızdan,arkadaşlarımızdan veya aile yakınlarımızdan hasta olanların ziyaretine gitmemiz de müslümanın müslümana karşı vazifelerindendir.Bu yüzden sık sık da olmasa yakınlarımızdan hasta olanlar varsa ziyaretlerine gitmek oldukça faziletlidir diyebiliriz.

3-)Cenaze Namazını Kılmak;

Vefat etmiş bir müslümanın cenaze namazını kılmak da müslümanın müslüman üzerindeki haklarındandır.Bu yüzden tanımadığımız kişiler bile olsa katılabildiğimiz cenaze namazlarına katılmamız icap etmektedir.

4-)Davete İcabet Etmek;

Bir diğer vazife ise davete icabet etmektir.Mesela bir müslüman arkadaşınız sizi evinize çay içmeye davet etti.Siz bu daveti elinizden geldiğince reddetmemeye çalışmalısınız.Haliyle davete icabet etmiş olursanız hem sevap kazanırsınız hem de vazifelerden birini yerine getirmiş olursunuz.

5-)Hapşırınca Yerhamukellah Demek;

Son olarak hapşırınca yani aksırınca “yerhemukellah” demek de müslümanın müslüman üzerindeki haklarından birisidir.Normalde hapşıran birine “çok yaşa,iyi yaşa” gibi tabirler kullanırız.Lakin bu dinimiz için “yerhemukeallah” olması gerekmektedir.

Umarız faydalı olmuştur.Daha detaylı ve kaynak olarak Buhari hadis kitabına bakabilirsiniz.Herkese hayırlı günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir