Mutlu Yaşam Formülleri

Mutlu bir yaşam sürmek bütün insanların ortak hedefidir. Mutlu bir yaşam sürmemiz ancak ne istediğimizi bilerek ulaşabiliriz. Mutlu bir yaşam sürmek için dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır.

Mutlu yaşam formüllerini şu şekilde verebiliriz:

1-) Hayattan ne istediğinizi bilmelisiniz. Aksi taktirde elde ettiğiniz hiçbir şey sizi mutlu etmeyecektir. Hedeflerinize ulaşmak için bir hedef koymalı o hedefe ulaşınca mutlu olmalısınız. Hedefsiz insan küreksiz sandala benzer. Bu yüzden hayatta kendinize ait hedefler olmalıdır.

2-) Yetinmeyi bilmek mutluluğun ilk şartıdır. Elinizdekinin kıymetini bilmelisiniz. Sahip olduklarınızla hayatın tadını çıkarmaya bakmalısınız. Kendinizden yüksek guruba bakarsanız sürekli gözünüz yukarıda kalır ve bulunduğunuz yüksekliği göremezsiniz. Bu yüzden bazen yukarı bazen aşağı bakmak gerekir. Sahip olduklarınızla yetinin ve bunlarla mutlu olmaya bakın. Koskoca Süleyman’a kalmamış dünya bize mi kalacak.

3-) Anın tadını çıkarın. Geçmişinize takılıp kalmayın. Geçmişe takılıp yaptıklarından hep pişmanlık duyan ve keşke diyen insanlar mutlu olamaz. O zaman onu gerektiriyordu öyle yaptım deyip önünüze bakmalısınız. Geçmişe takılmak sizi hep geriletir acı ve ızdırap verir. Tercihleriniz yüzüne pişmanlık yaşamayın. İyi yada kötü bir tercih yapmanız gerekirdi tercihinizi yaptınız olayı böyle düşünün. Öbür şekilde daha iyi olacaktı deyip diğer tercihin sonuçlarını görmeden yaşamadan bilmeden pişmanlık yaşamayın. Belki böylesi daha iyiydi.

4-) Sahip olduğunuz zenginliğin farkına varın. İyi bir aileniz, sağlıklı bir yaşamınız, huzurlu bir çevreniz var. Mutlu olmak için her şeye sahipken bu karamsarlık neden deyip kendinize mutlu olmak için sebepler bulmalısınız.

Bu şekilde örnekler artar da gider.Sizlerin de bildiği mutlu olmanın sırları varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.Teşekkürler sağlıcakla kalın…

Yazar = Rehber Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir