n/a ne demek? N/A nedir, nerelerde kullanılır? Açılımı ne anlama geliyor?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere n/a nedir, ne demektir onu anlatacağız.

N/A kısaltması tablo bilgilendirmede kullanılan İngilizce bir kısaltmadır ve 3 farklı anlamı mevcuttur. Kısacası n/a tablolarda “mevcut değil, bilinmiyor” vb. anlamlarına gelir. Şimdi n/a ne demek ve açılımları nedir hepsini kısaca anlatalım.

N/A Ne Demek? Nerelerde Kullanılır?

n/a kısaltması genellikle tablolarda, bazı verilerin yer aldığı programlarda vb. yerlerde kullanılır. n/a “Mevcut değil, uygulanabilir değil, bilinmiyor, değeri bilinmemektedir” gibi anlamlara gelmektedir. İngilizce bir kısaltma olduğu için İngilizce dataların bulunduğu tablolarda daha çok rastlanır.

Örneğin yukarıda gördüğünüz gibi bir programda veri bulunamadığı için n/a yazıyor. Fakat datasını bulabilseydi orada sayı yazacaktı. n/a terimi genelde tablolarda kullanılsa da her yerde karşımıza çıkabilir. Web sitelerinde, matematik derslerinde, bilgisayar oyunlarında, kodlamada vb. tüm yerlerde bu kısaltmayı görebilirsiniz.

N/A Kısaltmasının Açılımları ve Anlamları

n/a ifadesinin 3 farklı anlamı mevcuttur. Aslında hepsi aynı anlama geliyor diyebiliriz. Fakat İngilizce’de 3 farklı açılımı vardır. Şimdi kısaca hepsini anlatalım.

1-) Not Applicable (n/a):

n/a kısaltmasının ilk açılımı “Not applicable” demektir. Türkçe’si “Uygulanamaz, Uygulanabilir değil” anlamlarına gelmektedir. n/a ifadesi 2 veya daha fazla değerin birbiriyle alakalı olmadığını, uyuşmadığını ifade etmektedir. Yani sonuç uygulanabilir değildir demektir. Örnek vermek gerekirse, mesela bir spor müsabakasında sonuçların yer aldığı bir tabloda ev sahibi takımın karşısında yine kendi ismi yazıyorsa burada n/a ifadesi yazar. Çünkü 2 aynı takım birbiriyle mücadele edemeyeceği için n/a yani “uygulanabilir değil” anlamında bir bilgi yazar.

2-) No Answer (n/a):

n/a kısaltmasının diğer bir açılımı da “no answer” demektir. No answer “Cevapsız, cevap yok” anlamlarına gelmektedir. Cevabı bilinmeyen ya da cevabı belli olmayan problemlerin sonucu n/a olarak belirtilir. Mesela matematikte ∞-∞ (sonsuz – sonsuz) ifadesi için n/a yani cevabı belli olmayan, cevabı bilinmeyen bir işlem diyebiliriz. Aslında bu işleme direkt olmasa da dolaylı yoldan n/a diyebiliriz.

3-) Not Available (n/a):

n/a ‘nın diğer bir açılımı da “not available” demektir. Bu ifadenin baş harfleri n/a kısaltmasını oluşturur. Türkçe anlamı “Mevcut değil” demektir. Bu ifade ise bilgisayar ortamında veya vb. yerlerde herhangi bir komutun veya işlemin mevcut olmadığını göstermek için kullanılıyor. Aynı şekilde bu ifadenin “müsait değil” anlamı da vardır. Günlük hayatta konuşma dilinde de kullanılabilir. Ama kısaltması daha çok bilgisayar ortamında, bilgisayar alanında geçerli olan anlamı için kullanılır.

Bu 3 terimin baş harfleri n ve a, n/a kısaltmasını oluşturmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir